Bilgisayar
OKUDUĞUNUZ KONU
Nesnelerin İnterneti (IoT) Nedir ?
0

Nesnelerin İnterneti (IoT) Nedir ?

Yazar : Eda Baysal3 Ekim 2015

Nesnelerin İnterneti (IoT) son zamanlarda çokça duyduğumuz bir kavram.Birçok panelde ve konferansta bahsedildi , konuşmalar yapıldı.Aslında çok yeni olmayan ve yabancısı olmadığımız bir konu.Kısaca açıklayacak olursak.Nesnelerin internet üzerinde veri alışverişi yapabilmesi ve internete bağlı olan diğer cihazlar ile bir ekosistem oluşturmasıdır.

Bir cihaz intenette bağlandığında aslında diğer cihazlarla da bağlanmış olur.Belirli protokollerle diğer cihazlar birbirleri arasında haberleşebilirler.Uç bir örnek verirsek buzdolabınız kaç tane yumurta kaldığını hesaplayıp sizin alışveriş listenizi düzenleyebilir veya kahve makineniz ne kadar kahve kullandığınızı hesaplayıp kahvenin bitmesine az kala listenize bir kahve ekleyebilir ve bunlar otomatik olarak sizin mobil telefonunuza iletilebilir.Sizde eve gelirken bu listeyi satın alabilirsiniz.

Yani Internete bağlı olmak dediğimizde aklımıza ilk anda gelen bilgisayar, telefon, tablet gibi araçlar internete bağlı olan tek cihaz değiller. Bunların haricinde bir çok makina ve hatta günlük hayatımızda kullandığımız eşyalar da internete bağlı ve birbirleri ile haberleşiyor. 2008 yılında internete bağlı nesne sayısı yeryüzündeki toplam insan nüfusundan daha fazlaydı ve bu rakamın 2020 ‘de 50 milyar seviyesine çıkması bekleniyor. Bu arada eskiden bu kadar makinaya verebileceğimiz IP adreslerine sahip değilken,  Internetin yavaş yavaş IPv6 sistemine geçmesi ile birlikte yeterliden çok daha fazla sayıda IP adresine ulaşmış olacağız.

Özetle herşeyin internete bağlı olduğu ve İnternet ‘in hava, su kadar önemli olduğu zamanlara doğru ilerliyoruz. Bu makinalar oldukça akıllı ve kendilerini daha akıllı hale getirmek üzere programlanmışlar. Dış dünyadan aldıkları veriyi birbirleri ile paylaşarak hem daha çabuk öğreniyorlar hem de birçok fonksiyonu daha kolay gerçekleştirir hale geliyorlar. Ayrıca donanım ve yazılım geliştirmeleri ile kapasiteleri arttırmak da her zaman mümkün.Bu makinalar hayatımızın her aşamasında bizi bilgilendirici ve yönlendirici olacaklar, hayatımızın her anından veri topluyor olacaklar. Öyle ki bir zaman sonra en büyük danışmanlarımız  hatta karar vericilerimiz olacaklar.Yazılarımın devamı gelecek beni takip edin 🙂

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
78%
İlginç
11%
Eh İşte
0%
Anlamadım
6%
Kötü
0%
Berbat
6%
YAZAR HAKKINDA
Eda Baysal
Bilgisayar mühendisiyim , gömülü sistemler ve IoT üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Proje Hocam sitesini uzun zamandır takip ediyordum ve bu oluşumun içerisinde olmak istedim.Bu sitede yazılarımı paylaşıp sizlere yararlı olmak istiyorum
YORUMLAR

YORUM YAP