Haberler
OKUDUĞUNUZ KONU
Nasa Uzaya Arduino ve XBEE Gönderdi
0

Nasa Uzaya Arduino ve XBEE Gönderdi

Yazar : Murat Duran1 Ağustos 2015

Nasa uzayda kablosuz teknolojileri denemek için uzaya Arduino ve XBEE gönderdi.Maker arkadaşların elinden düşürmediği Arduino artık uzayda da kullanılacak.Kablosuz iletişimde yeni bir uygulama denemeyi amaçlıyor.Gömülü sistemler konusunda devamlı olarak geliştiren arduino şirketinin sahipleri bu durumdan gayet memnunlar.

Nasa sıcaklık, hava basıncı ve 3 eksenli ivme ölçer sensörlerini de yanında götürdü.Kablosuz sensör teknolojisi aerodinamik basınç ve sıcaklık gibi değerlerin ölçülmesini sağlar.

uzaya çıktıktan sonra uyduya paraşüt ile bırakılacak.Böyle bir uygulamanın daha önce denenmediğini ve zor bir görev olduğunu söyleyen Nasa bilgisayar mühendisi Rick Alena , umarım sorunsuz bir çalışma olur dedi.

Nasa ekibi arduino mega Xbee modülü ile uzun mesafe ağ kurmayı hedefliyor. Iridium uydusu ile uplink arasında seri haberleşmeyi arduino ile sağlayacaklar.Uzayda hızlı bir prototipleme için arduino bulunmaz bir nimet bence.Arduino kullanmaları isabet olmuş diyebiliriz.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
67%
İlginç
33%
Eh İşte
0%
Anlamadım
0%
Kötü
0%
Berbat
0%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
YORUMLAR

YORUM YAP