Teknoloji
OKUDUĞUNUZ KONU
Nanojeneratör İle Enerji Kaybına Son
0

Nanojeneratör İle Enerji Kaybına Son

Yazar : Murat Duran29 Temmuz 2015

Nanojeneratör sayesinde tekerleklerde kaybolan enerjinin bir kısmını elektrik enerjisine dönüştürerek yeniden kullanılabilir hale dönüştürmeyi hedefleyen bir teknoloji üzerinde çalışmalar sürdürülmekte.Asfalt ile tekerlekler arasındaki sürtünmeden kaynaklanan potansiyel enerjiyi tekerleğin belli kısımlarına elektrotlar yerleştirerek geri kazanmak mümkün.

Ancak şuan için bir model üzeride testler yapılmakta.Ayrıca geliştirilecek lastiklerinde elektrotlar yüzünden daha fazla kayıp olamaması gerekiyor.Yani enerji kazanacağız derken enerjinin kaybedilmemesi gerekmekte.

Son yıllarda elektrikli araçların km mesafesini artırmaya yönelik çalışmalar sürmektedir.Bu nanojeneratör teknoloji elektrikli araçlar için bir çıkış kapısı olabilir.

Dr. Wang röpörtajda şunlardan bahsemiştir : “Tekerlek ve zemin arasındaki sürtünmeden dolayı araç kendi yakıtının yüzde 10’unu harcamaktadır. Bu enerji boşa gitmektedir ve bundan dolayı kaybolan enerjinin kullanılabilir hale dönüştürülmesi ile yakıt verimliliğinde önemli bir gelişme kaydedilebilir”

Umarım çalışmalar en kısa zamanda tamamlanır ve elektrikli araçların yol yapma süresi artar bu sayede benzinli araçların kullanımı da düşmüş olur.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
63%
İlginç
0%
Eh İşte
25%
Anlamadım
0%
Kötü
0%
Berbat
13%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
YORUMLAR

YORUM YAP