Bilgisayar
OKUDUĞUNUZ KONU
MIT App Inventor – ANDROID için İngilizce / Türkçe Tercüman APP
1

MIT App Inventor – ANDROID için İngilizce / Türkçe Tercüman APP

Yazar : Turgut Güneysu20 Eylül 2018
Hem metin girdi hem de ses tanıma ile çalışan bir MIT AppInventor Uygulaması.

Tanıtım

Hem metin girdi ile hem de ses tanıma ile çalışan bir APP – TRANSLATOR !

MIT’nin APP Inventor yazılımı Android çalışmalarına yeni başlayan bir çok kişinin kullandığı bir APP geliştirme ortamı. Bugünkü projemizde MITai ile geliştirilmiş ve Android cep telefonlarının değişik yeteneklerini bir araya getiren bir uygulama sunuyoruz. Yerimiz sınırlı olduğu için MIT App Inventor’un nasıl çalıştığı ve kullanım detaylarının derinliklerine giremeyeceğiz.

Kullanım

Gayet basit bir ekran dizaynı üzerine kurulmuş olan APP’ın en üst çubuğunda lisan çalışma ayarı var. Sol kenardaki iki yönlü ok ikonuna basınca lisan ayarı aksine değişiyor: İngilizce – Türkçe -> Türkçe – İngilizce.

Hemen alttaki birinci beyaz metin alanı tercüme etmek istediğiniz metni yazacağınız yer. En basit çalışma yönteminde buraya bir metin yazıp en alttaki XLATE / ÇEVİR butonuna bastığınızda, tercüme edilen metin orta kısımdaki ikinci beyaz metin alanında görünür.

Fakat herkes yazmaktan hoşlanmadığı için bu APP’ı ses tanıma ile de kullanabilirsiniz. Orta kısımdaki sarı bölümün sağ tarafında görünen mikrofon ikonuna bastığınızda Android telefonlarının speech-recognition (ses tanıma) devresi  söylediğiniz kelimeleri veya cümleyi kaydedip tercümesini gene ikinci beyaz metin alanına yazacaktır.

En alt sağ taraftaki metin / hoparlör ikonu ise son tercümenin sonucunu size TTS text-to-speech (sesli yanıt sistemi) yardımı ile okuyacaktır.

Bütün tercümeler çevrim-içi Yandex servisi tarafından sunuluyor.

APP’ın ortasındaki bayraklı AUTO Çevir butonu tercümenin nasıl yapılacağını kontrol ediyor. Eğer buton AUTO Çevir gösteriyorsa, hem metin hem de sesli girişten sonra tercüme otomatikman yapılıp ikinci beyaz alanda gösterilecektir. Eğer bu butonu tıklarsanız, AUTO Çevir devreden çıkacaktır. Bu durumda tercüme en alttaki XLATE / ÇEVİR butonuna basıldığı zaman yapılacaktır. Bunun sebebi tercüme edilecek metni girerken size gelişmiş düzenleme imkanı vermek. Belki bir kes/yapıştır yaptınız ve bazı kelimeleri değiştirmek istiyorsunuz. Veya sesli giriş tam algılama yapamadı ve giriş metnini düzenlemeniz gerekiyor. Bu durumlarda AUTO Çevir’i devre dışı bırakmak yararlı olabilir.

Ayarlar

APP’ı test ederken Android TTS motor ayarlarının doğru yapılması gerektiği ortaya çıktı. Mesela GOOGLE metin-konuşma motoru Türkçe desteği vermiyor. Fakat Samsung metin-konuşma motoru veriyor. Eğer TTS sonuçları doğru çalışmazsa bu ayarı kontrol edin. Aynı konuda her iki motor ayarları içinde değişik ses verilerini yükleyerek aksanları ayarlamak mümkün – zevkinize kalmış!

Dosyalar

MIT App Inventor ortamını bilmiyorsanız bu bilgiye İnternet’ten gayet kolayca ulaşabilirsiniz: http://appinventor.mit.edu/explore/get-started?

Aşağıdaki proje dizayn dosyalarını MITai IDE ortamına yükleyerek çalışmanıza ve kod incelemelerinize başlayabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken birkaç nokta:

Proje Hocam sitesine yüklemeleri yapabilmek için dosya adlarını TXT uzantısına çevirmek gerekti. Bunları indirdikten sonra tekrar doğru uzantılara değiştirmeniz gerekir. Aşağıdaki listeye bakın.

 1. MITAi Proje dosyası – AİA:
  İndirilen dosya adı: TranslatorAIA.txt
  Yeniden adlandırın: Translator.aia
 1. MITai APP dosyası – APK:
  İndirilen dosya adı: TranslatorAPK.txt
  Yeniden adlandırın: Translator.apk

APP Yükleme

Yukarıdaki proje dosyası ile uğraşmak istemeyen sabırsız arkadaşlar, APP dosyasını indirdikten sonra normal Android tipi bir yükleme yaparak APP’ı telefonlarına kurabilirler. Adlandırmayı tamamlayıp dosyaya tıkladığınızda Android APP’ı yükler.

MITai Ekran Görselleri

MITai Dizayn Ekranı

 

MITai Kodlama Ekranı

 

Umarım ki App Inventor’u tanıyan arkadaşlar bu projeyi inceleyip kendi sesli uygulamalarında kullanırlar.

İyi çalışmalar.

 

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
80%
İlginç
20%
Eh İşte
0%
Anlamadım
0%
Kötü
0%
Berbat
0%
YAZAR HAKKINDA
Turgut Güneysu
Turgut Güneysu
Anadolu'nun tam ortasında ufak bir köyden memleketimizin çocuklarına STEM programlarına uygun bilgisayar, robotik, yazılım, donanım, mikro işlemciler hakkında yardımcı olmaya çalışıp, emekli hayatımın zevkini çıkarıyorum. Gençlerimizin kabiliyetlerinin sonsuz olduğuna ve onları doğru yönlendirirsek değerli katkılarla ortamımızı dünya çapına ulaştıracaklarına inanıyorum.
1 YORUMLAR
 • Turgut Güneysu
  Turgut Güneysu
  19 Kasım 2018 at 11:57

  Arkadaşlardan gelen talep üzerine bu basit uygulamanın biraz daha gelişmiş yeni versiyonunu sunuyorum.
  Yenilikler:
  – Altı lisan arasında tercüme ediyor: İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, ve Rusça.
  – GUI daha basitleştirildi.
  – WHATSAPP – otomatikman kontrol ediyor. Eğer WA telefonunuza yüklemişse onu da mesajlama için kullanabilirsiniz. Varsa WA ikonu çıkar.
  – Otomatik tercüme açık olduğunda tercüme edilmiş olan metin direkt olarak WA’a aktarılıyor. WA’a gelen cevap maalesef Translator’a aktarılmıyor, çünkü WA arayüzü buna izin vermiyor.
  – Telefonunuzdaki kişilere daha kolay ulaşmak için KİŞİLER kısmını kullanıyor. Hem SMS hem de WA için.

  Yeni dosyalara buradan ulaşabilirsiniz:
  AIA proje dosyası: https://drive.google.com/open?id=1LS2yl9STu0isCdHYoVlVUKqTEBDxSXJ9

  APK dosyası: https://drive.google.com/open?id=1hn30Bek0-pCb8D2h0qPV1drv3VqGPbou

  İyi Çalışmalar.

YORUM YAP