Teknoloji
OKUDUĞUNUZ KONU
Mekatronik Mühendisliği
3

Mekatronik Mühendisliği

Yazar : Emre DÖLEK19 Şubat 2017

Mekatronik, kelime anlamı  makine, elektronik, yazılım ve kontrol mühendisliğine dayanan, çok kontrollü bir mühendislik dalıdır. Sözlükteki anlamı bu 🙂 Peki nedir bu mekatronik mühendisliği Türkiye de seçilmeli midir ?
Okunmalımıdır ? Tüm bu soruların cevaplarını ve mekatronik ile ilgili bildiklerimi sizlerle aktaracağım.

Türkiye de genel olarak 4 yıl boyunca ne okuyorsun diye soranlara mekatronik Mühendisliği dediğimde ” ne trotonik” cevabı almanız muhtemeldir. Tercih edenlerin karşılaşacağı en büyük sıkıntılardandır bu “He oğlum iyi bir şey mi ki bu” gibi sorular sizi okuduğunuz süre boyunca duymaya alıştırın kendinizi, ben artık kısaca robot mühendisliği diyorum yoruldum :). Mekatronik 3 anadal elektronik-makine-yazılım mühendisliğinin bünyesinde üçünün toplaması denilmesine kızıyorum ben aslında 3 bölümden de biraz biraz ama hepsinden hiç kavramı ile oluşturulan bir bölümdür. Yani mezun olduğunuzda Elektronik Mühendisliği-makine mühendisliği Yazılım mühendisliği diplomalarına sahip olmayacaksınız. sadece mekatronik mühendisliği Lisans Diplomasına sahip olacaksınız.

Türkiye şartlarında 2013 Yılında mekatronik mühendisliğini seçerken kafamdan 4 yıl sonra Türkiye de Sanayi gelişir ve mekatronikçilere olan ihtiyaç bir patlama yapar düşüncesi ile tercih yapmıştım. Ancak öyle bir sonuç yok Sanayimiz gelişmekte ama mekatroniğin oturması sanırsam 4 yıl daha sürecektir.

Okutulan derslere örnek vermek gerekirse 1. sınıf güz döneminde makine mühendislerinin almış olduğu Dinamik statik dersleri, Elektronik Mühendisliğinin Görmüş olduğu Elektrik Devre analizi, Yazılımcıların gördüğü Algoritma ve Programlamaya Giriş olarak devam ediyor. Her Dönemde dersleriniz  böyle devam ediyor gidiyor. Türkiye de okunmalı mıdır sorusuna cevabım alt yapısını geliştirmiş olan üniversitelerde tamamen okuyabilirsiniz. İstanbul-İzmir-Bursa-Sakarya-Sivas-Kocaeli-Tokat- gibi mekatronik alt yapısı olan üniversiteler puanlarınıza göre önerebileceğim üniversitelerdir.

Mekatroniği yukarıda biraz gerdim şimdi ise övme zamanı sizin bir makineciler ,elektronikçiler kabul etmese de onlardan en büyük farkınız hayal etiğiniz her şeyi tasarlama yeteneği, bilgi ve becerisine sahip olmanız. Nasıl mı?

Örneğin bir makine üretimi yapan fabrikada çalışıyorsunuz ve sizden bir sorun için makine yapmanız istendi işte tamda burada 4 yıl boyunca gördüğünüz derslerin yararını anlıyor ve iyi ki mekatronik diyorsunuz ,makineciler gibi makineyi çiziyor mekaniğini hallediyor elektrik aksanları ile can veriyor yazılımını da dokundurarak işi parçalıyorsunuz adeta, işte bu yüzden mekatronik mühendisliği aslında önemli bir meslek grubu makinecilerin çoğu elektronikten anlamaz, elektrikçilerde makineden burada 1-0 önde oluyorsunuz.

Aslında mekatronik bu arkadaşlar arkaya döndüğünüzde tam olarak bu benim eserim diyebileceğiniz bir ürünün ortaya çıkartılması, umarım faydalı bir yazı olmuştur..

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
91%
İlginç
5%
Eh İşte
1%
Anlamadım
0%
Kötü
1%
Berbat
3%
YAZAR HAKKINDA
Emre DÖLEK
Emre DÖLEK
Mekatronik Mühendisliği 4. Sınıf öğrencisiyim 3D Printer konusunda uzman sayılacak kadar bilgiliyim kendi tasarımımı yaptım, kendi drone mu ürettim cnc router, cnc lazer, robotik sistemler üzerinde çalışıyorum şuan 6 eksen robot kolumu üretme aşamasındayım..
3 YORUMLAR
 • Abdullah Davut YAVİ
  7 Aralık 2017 at 02:30

  Merhaba paylaşım için çok teşekkürler. Ben kalem yerine 2 watt’lık lazer başlık ve fan koyarak lazer oymacı yapmak istiyorum fakat kod bilgim zayıf. yardımcı olur musunuz lütfen?

 • hanifi darı
  23 Şubat 2018 at 18:13

  bu sitedeki projelerin hayranıyım hocam bana bir proje odevi verdi ama bir türlü ne yapacagımı bilmiyorum bana yardımcı olurmusun
  proje https://www.youtube.com/watch?v=GbAVvEIOyBc linki lütfen bana yardımcı ol

  • Murat Duran
   24 Şubat 2018 at 14:32

   Butona ledler bağlanmış sadece buton açıldığında bağlı ledler yanıyor örnek devre aşağıdadır, led sayısını yan yana bağlayarak artırabilirsiniz.

YORUM YAP