Haberler
OKUDUĞUNUZ KONU
Mekatroniği Tanıyalım
0

Mekatroniği Tanıyalım

Yazar : Kerem Onurhan Küreşen21 Aralık 2015

Merhaba arkadaşlar,İlk yazıma Mekatroniği tanıtmakla başlamak istiyorum.Çünkü ‘Mekatronik’ hakkında doğru diye tanımladığımız fakat yanlış bildiklerimizi düzeltmek istiyorum.İyi okumalar.

Mekatronik, aslında dünya ülkelerinde yıllardır kullanılan bir alandır.Fakat bizim ülkemize  gelmesi geç olmuştur.Geldi fakat ‘hala bilinmiyor,ülkemizde çok yeni bir meslek gurubu,ülkemizde daha gelişemedi’ gibi cümleler kuranlarınızın olduğunu duyar gibiyim.Bunun ilk sebeplerinden biri ülkemizde robotik sistemin kullanımının az olmasındandı.Fakat ülkemizde gün geçtikçe robot kullanımı,otomasyon sistemler,endüstriyel otomasyon vs. artmaktadır.Bununla birlikte de Mekatronik kelimesi artık hayatımıza girmiştir ve gün gün daha da girmektedir.

mekatronikMekatronik Mühendisliği; makine mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği ve bilgisayar-yazılım mühendisliğinin birleşiminden oluşmuş bir bölüm DEĞİLDİR.Bu ince ayrıntıyı vurgulamak gerekirse Mekatronik Mühendisliği, bu üç mühendislik dalının kesişiminden doğmuş,kendi içinde disiplinlere sahip bir mühendislik bölüm dalıdır.Birden fazla mühendislik branşının ortak kullanımıyla birlikte gelişmesi ve içinde yer aldığı mühendislik branşlarının da ilerlemesini sağlamaktadır.Yani hızlı gelişen bir mühendislik dalıdır.
Mekatronik Mühendisliğinin çalışma alanları oldukça geniştir ve gün geçtikçe genişlemektedir: Sağlık robotları,tarım robotları,kaynak robotlar,savunma sanayii,otomotiv sektörü,beyaz eşya sektörü,lazer yazıcılar,güvenlik sistemleri,endüstriyel otomasyon,silah sistemleri,mikro robotlar,mikro elektromekanik sistemler,kontrol sistemleri,mayın tarama cihazları,uzaktan kumandalı kapı kilit sistemleri,malzeme işleme,havacılık,arge vb. Buradan da anlamamız gereken teknoloji geliştikçe mekatronik gelişir,mekatronik geliştikçe teknoloji daha da gelişir.

aa2Bu bölümü seçmek isteyen fakat daha tam olarak bilinen bir mühendislik dalı olmadığını düşünerek vazgeçen arkadaşlara şunu söylemek isterim ki sürekli değişen teknolojide kendini çok çabuk yenileyen ve geliştiren bir bölüm ,teknolojiyi derinden etkileyen bir alan istiyorlarsa bu bölümü öneriyorum.

Elbette ki her mühendislik dalında olduğu gibi Mekatronik Mühendisliğinde de kendimizi geliştirmeliyiz.Öncelikle istediğimiz departmanı belirlemeliyiz.Okullarda,eğitim merkezlerinde o departmana yönelik yapılan projelerde yer almalıyız.Stajlarımızı istediğimiz alana yönelik yapmalıyız. En önemlisi en az 2 dil bilmeliyiz.Bunlardan biri standart olan İngilizce’dir.Hangi şirkete gidersek gidelim ilk sorulan sorulardan biridir yabancı dil sayımız ve mesleğimize yeterlilik oranları.

Unutmayalım, Mekatronik kendi disiplinleri olan ayrı bir alandır.Teknoloji geliştikçe Mekatronik gelişir,Mekatronik geliştikçe teknoloji daha da gelişir.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
93%
İlginç
4%
Eh İşte
4%
Anlamadım
0%
Kötü
0%
Berbat
0%
YAZAR HAKKINDA
Kerem Onurhan Küreşen
Kerem Onurhan Küreşen
Karabük Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği öğrencisiyim.Mühendislik küçüklükten gelen bir meraktı aslında benim için .En büyük eğlencemdi küçük çaplı elektronik uğraşlar.Makineye,mekanizmalara olan ve yazılıma olan ilgim beni doğrudan mekatronik mühendisliğine itti.Robotik ve yazılım benim için ilgi kaynağı olmuştu, şuan daha iyi anlıyorumki iyiki Mekatronik Mühendisliği…
YORUMLAR

YORUM YAP