Elektronik
OKUDUĞUNUZ KONU
Mbed İle ARM Cortex M4 Dünyasına Giriş
0

Mbed İle ARM Cortex M4 Dünyasına Giriş

Yazar : Zeynel Abidin Delikan17 Aralık 2016

Merhaba Arkadaşlar ,bu yazım ile birlikte sizlere, ARM Cortex M4 temelli mikro kontrolcülere bir pencere açıp, Mbed geliştirme platformu ve NUCLEO-F401RE Geliştirme kartı ile nasıl uygulama gerçekleştirebileceğinizi anlatacağım.

Tarzım gereği yazılarımda sunacağım uygulamaları öncelikle bizzat uygulayarak; kodunun ve devrenin çalıştığından emin olmadıkça yayınlamamaktayım. Bu nedenle yazı dizimiz süresince en basitten en karmaşık uygulamaya kadar mutlaka çalıştığından emin olarak sizlere sunacağım. Bu noktada gerek devre şemaları, gerekse kodların problem çıkartmadan sizlerinde uygulayabilmesi için burada paylaşarak uzun ama detaylı anlatımlarla konuyu kavramanızı sağlamayı umuyorum.

İlk uygulamamız yazılımcı arkadaşların gayet iyi bildiği “HELLO WORLD”‘ü elektronikteki karşılığı olan led blink uygulaması olacak. (Yazılarımı sizlerin temel elektronik bilgisine sahip olduğunuzu, C ve C++ okur yazarı olduğunuzu farz ederek hazırlayacağım…)

Uygulama faslına geçmeden önce hepinizin merak ettiği “Peki nedir bu Mbed ?” sorusunu yanıtlamaya çalışayım…

Mbed, ARM Cortex – M serisi mikro kontrolcüler üzerine hızlı kod yazmak, prototip oluşturmak ve nihayetinde de ürün geliştirme amaçlı olarak geliştirilmiş açık kaynaklı ve online bir platform.

Nesnelerin interneti ürünleri tasarlarken kullanılabilecek araçlara iyi bir alternatif olan mbed platformu ile hep gözümüzü korkutan ARM Cortex M serisi konusunda bir şeyler yapmak isteyenlerimiz için kolay, daha anlaşılır bir arayüz sunuyor bizlere mbed.

mbed’in http://developer.mbed.org/ adresindeki web sitesinde hem ücretsiz online derleyiciye hem de oldukça geniş içerikli döküman arşivine erişilebiliyor. Mbed platformunu kullanabilmek için siteye üye olmak gerekiyor. Sonrasında Mbed bütün özellikleri ile elinizin altında kullanımınıza amade oluyor.

mbed platformunda yazılım geliştirmek için online derleyiciyi kullanabildiğiniz gibi, Ben illede masaüstünü tercih ederim diyenlerdenseniz Keil, IAR ve Eclipse GNU ARM gibi geliştirme ortamlarını da kullanabilirsiniz. Bunun için projenizi “export” etmeniz yeterli.

Daha detaylı bilgi için siteyi ziyaret etmeyi lütfen unutmayın.

Gerek piyasadan temin edebildiğiniz sensör kitlerinin yada uygulama kitlerinin kütüphanelerini gerekse “Documentation” menüsünden erişebildiğiniz detaylı dökümantasyon yanı sıra yine “Documentation” menüsünden erişebildiğiniz “Coocbook” başlığı altında sunulmuş uygulama örnekleri mutlaka incelemeniz gereken başlıca bölümler.

Mbed için bu kadar tanıtım sanırım şimdilik yeterli, online IDE’yi kullanmaya başladığımızda çok daha kolay anlayacağınızdan eminim.

İlk uygulamamızda görüşmek üzere şimdilik hoşça kalın.

Saygılarımla.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
78%
İlginç
22%
Eh İşte
0%
Anlamadım
0%
Kötü
0%
Berbat
0%
YAZAR HAKKINDA
Zeynel Abidin Delikan
Zeynel Abidin Delikan
Ankara Üniversitesi Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu End. Elektronik 1992 mezunuyum, Uzun zamandır elektronik Ar-Ge faaliyetleri ile iştigal ediyorum. Hali hazırda, medikal bir şirketin ürün geliştirme ve eğitim departmanı sorumlusuyum. Üzerinde yeni çalışmaya başladığım ARM Mikro denetleyicilerini, elektroniğe gönül veren ve Maker olma yolunda ilerleyen ancak kaynak sıkıntısı çeken arkadaşlarımıza yol göstermek bir başlangıç noktası oluşturmak için, ARM Cortex – M serisi mikrodenetleyiciler üzerinde hızlı protoipleme ve ürün geliştirme amaçlı geliştirilmiş bir platform olan Mbed ve Cortex M serisi ile uygulama geliştirmek için temel seviyede bilgi aktarmak, Mbed geliştirme platformunu tanıtmak arzusundayım.
YORUMLAR

YORUM YAP