Teknoloji
OKUDUĞUNUZ KONU
Manyetik Amortisör Uygulaması
2

Manyetik Amortisör Uygulaması

Yazar : Murat Duran6 Mart 2016

Arabalarda Manyetik Amortisör kullanılmaya başlanalı çok oldu , ilk kez ferrari arabalarında gördüm ve etkilenmiştim.Yukarıdaki videoda benzer bir sistemin demosu yapılmış neodyum mıknatıslarla yapılan bu düzenek ile basit bir amortisör sistemi hakkında bilgi sahibi olabilir ve deneyler yapabilirsiniz.Manyetik teknoloji ile uğraşan kişilerin ilgisini çekeceğini düşünüyoruz.

Neodyum Mıknatıs

Neodyum bir elementtir , element tablosunda ND ile kısaltılmıştır.Atom sayısı 60 ve atom ağırlığı 144,3 ve yoğunluğu  6,96 olan çok sert bir elementtir.Çabuk kırılabilmektedir.Kırıl parçaları oldukça keskindir.1885 yılında keşfedilmiştir ve şuan büyük ölçüde Çin ‘de çıkarılmaktadır.

Uygulamayı sizde evinizde test etmek veya dahada geliştirmek için yapmak isterseniz , yukarıdaki resimde mıknatısların kutuplandırmaları gösterilmiştir.Buna göre düzen oluşturabilrisiniz.

neodyummiknatisÇeşitli şekillerde üretilen bu mıknatısların dayanıklılığı artırılmak için uygun elementler ile kaplanır. Kaplama işleminden sonra mıknatıslanma özelliği kazandırılması gerekir. Bu işlemde gerçekleştirildikten sonra son aşama mıknatıslar kontrol edilirler. Diğer mıknatıs çeşitlerinden oldukça güçlü olan bu mıknatıslar hobi amaçlı olarak da kullanılabilir. İstenilen boy ve çeşitte üretilmeleri kullanabilirliğini daha da artırmaktadır.

Hayatımızda kolaylıkla kullanabileceğimiz bu mıknatısların kullanım koşullarını iyi bilmemiz gerekir. Bize kolaylık sağlayan bu mıknatıslar bazen sorun da yaratabilirler. Yüksek çekim gücü sebebiyle duyma sorunlarından, vücut hasarlarına, işitme cihazlarından , kalp piline kadar birçok elektronik aletin bozulmasına sebep olabilirler.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
63%
İlginç
19%
Eh İşte
7%
Anlamadım
4%
Kötü
0%
Berbat
7%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
2 YORUMLAR
  • 7 Mart 2016 at 00:54

    Şu son şekli küçükken içi delik hoparlör mıknatısları ile yapmıştım. Zevkli oyuncak idi. 🙂

  • Velican
    23 Nisan 2017 at 15:23

    N ve S kutuplarını gösteren fotoğrafta sadece ortadaki mi mıknatıs?

YORUM YAP