Haberler
OKUDUĞUNUZ KONU
Lego Sadece Bir Oyuncak Değildir
1

Lego Sadece Bir Oyuncak Değildir

Yazar : Proje Hocam29 Ocak 2016

Lego, oyuncak dünyasında ki serüveniyle hemen hemen her kesimi etkisi altına almış, yarım asrı devirmiş hayatımızda ki en önemli oyun gereçlerinden biridir. Küçükken yaptığımız evler, arabalar, bahçeler, oyun parkurları dönemin çocukları arasında ki en hararetli tartışmalara vesile olmuştur. Danimarka menşeili bu oyuncaklar bireyin hayal dünyasının gelişmesi, düşünme becerilerinin artırması, psikomotor devinimlerin kazanılması açısından her ebeveynin başvurduğu bir oyuncaktır.

Lego’yu anlatırken sadece mazide kalmış tarafı veya yapı mühendisliğinin temellerinin atıldığı erken yaş mühendisliğinin geliştirildiği bir alan olarak ele almak doğru olmaz. Lego bütünüyle bir eğitim materyali olarak da kullanılabilir. Legolar bir oyuncak olarak değerlendirildiğinde zaten çok eğlencelidir. Fakat bu eğlencenin içerisinde büyük bir ayrıntı vardır ki o da eğlencenin içerisine eğitim materyali olarak kullanılabilmesidir.

Türkiye’de son dönemde Kodlama dersinin müfredata girmesi konuşulmaktadır. Kodlama bireyin bilgisayarlara nasıl çalışması gerektiğini söylemesi ve  bazı programlama becerileri kazanmasını sağlamasıdır. Kodlama becerisi bireyin düşünme alanını genişleten, düzenleyen ve derinleştiren bir çok beceri kazandırmaktadır. İşlem sıralarının bilinmesi, işlem önceliklerinin anlaşılması ve zihindeki şemalarının düzenlenmesi gibi bireyin hayatını düzenleyen çok önemli noktaları vardır. Kodlama becerisi bireyin algoritmalar geliştirerek bir yapı inşa etmesini sağlar. Bu yapı bir probleme cevap olarak doğmuş kodlar bütünüdür. Fakat kodlamadaki karmaşıklığın aksine daha basit şekillerle ifade edildiğinden kolaylık sağlar.  Paralel kenar, kare, dikdörtgen vb. şekiller algoritmaların temelidir. Bu şekiller yazılardan daha kolay akılda kaldığı için tercih sebebi olmuşlardır.

lego-robot

İşte tam da burada LEGO devreye girmektedir. Bu şekillerle kodlamayı bir adım ileriye taşıyarak kendi özgün yapısını oluşturmuştur. Aşağıdaki şekillerde lego programlama da kullanılan bazı görsel şemalar vardır ;

legokod (6)

legokod (5)

legokod (4)

legokod (3)

legokod (2)

legokod (1)

Şemaların içerisinde ki resimler LEGO’ları belli problemlerin çözümlerini kolaylaştırmak adına farklı renklere boyayıp içerisine o durumla ilgili simgeler yerleştirilmiştir. Bu kolaylık küçük büyük bütün kullanıcıların algoritma becerilerini kazanması için keşfetmeye ve daha fazlasını istemeye sürüklemektedir.

Eğitim ortamlarının daha interaktif olması öğrenimi kolaylaştıran öenmli faktörlerdendir. Legolar hayatımıza daha çok dahil oldukça öğrenme ortamları daha çok değişmeye devam edecektir. Gelecek nesillerin 21.YY becerilleri doğrultusunda kendilerini geliştirmesi için interaktif  ortamların artması ve kullanımlarının kolaylaşması için Legoları daha çok hayatımızda görecek gibiyiz.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
44%
İlginç
11%
Eh İşte
11%
Anlamadım
22%
Kötü
0%
Berbat
11%
YAZAR HAKKINDA
Proje Hocam
Proje Hocam
1 YORUMLAR

YORUM YAP