Elektronik
OKUDUĞUNUZ KONU
Köpek Kovucu Ses Cihazı Yapımı
8

Köpek Kovucu Ses Cihazı Yapımı

Yazar : Murat Duran25 Haziran 2015

Köpek kovucu ses cihazları büyük küçük herkesin ihtiyacı olabilir.Birçok insan köpeklerden korkarlar ancak köpeklerin korktukları şeylerde tiz frekanslı seslerdir bu sesleri köpekler sevmezler ve o sesin olduğu ortamdan uzaklaşırlar.Şimdi bu sesi çıkaran bir cihaz yapacağız bu cihazın maliyeti fazla değil ama bazı sitelerde ciddi fiyatlara satılmaktadır.

Malzemelerimiz

555 entegre devre (IC) yongası
10nF kapasitör
C (100nF)
R1, (1000R)
R2 (100R)
R3′ün, (270R)
LED
SPST (Tek Tek kutuplu anahtar)
Minyatür hoparlör
R4, (47R)
Stripboard veya PCB
IC için 8 pin soket
PP3 pil klibi
LED panel klipsi (sizin LED için uygun büyüklükte)
Tel (tek veya çok telli)
Uygun muhafaza kutusu. (içinde pil, Stripboard ve anahtarı olacak)

Projede ses frekansını ayarlamak için dirençlerde ve kondansatör de oynama yapmanız gerekmektedir.Basitçe formül üzerinde açıklamak gerekirse.

Frekans = 1.44/((R1 + 2R2)C)   yani 12,000 Hz seviyesinde bir frekans istiyorsanız.R1 de 1kR direnç , r2 de 100R direç ve C de ise 100nF kondansatör kullanmanız gerekiyor.

Ohm kanunundan V=IxR yani Gerilim= Akım x Direnç formülü düzenlersek eğer Direnç = Gerilim / Akım olur. Projede kullanılan LED 2 volt 30mAh enerji çekmekte.Formülden hesaplarsak R3 direncimiz 233.3R olmakta. (9-2)V/(30 x 10-3)A = 233.3R

PCB üzerinden muhafaza kutumuza montaj edebileceğimiz ölçülerde bir kısım kesiyoruz.PCB üzerine malzeme yerleşimini şemada olduğu gibi planladık. Şemaya göre malzemeleri kart üzerine lehimliyoruz.Bu tasarımda hoparlör kutunun üzerinde olacak. Ancak siz isterseniz farklı tasarım şekillerine sahip muhafaza kutuları oluşturabilirsiniz.

Ve artık bitiriyoruz. Devre kartını kutuya montaj edip vidalarını sıkarak kutumuzu kapatıyoruz. Cihazı çalıştırmaya başladığınız andan itibaren insanların duyamadığı ama kedi ve köpeklerin korkacağı yüksek frekanslı bir ses ortama yayılacak.

 

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
61%
İlginç
12%
Eh İşte
2%
Anlamadım
7%
Kötü
2%
Berbat
15%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
8 YORUMLAR
 • Yücel BOZDEMİR
  25 Aralık 2015 at 22:19

  İyi çalışmalar, köpek kovucu ses cihazının ürettiği ses sinyali 12 k Hz olarak belirlenmiş ancak ben kedi ve köpeklerin sevmediği frekansı 25 k Hz olarak biliyorum. Açıklamada yazdığınıza göre devre 12 k Hz değerine sahip bir frekans üretiyor. Devreyi denediniz mi? amacına uygun bir ses üretiyor mu? yoksa kullanacak kişinin modifikasyon yapmasına olanak sağlamak için bir örnekleme mi? yaptınız.

 • 27 Mayıs 2016 at 14:42

  Ultrasonik Köpek Kovucu
  Kentte, kasabada, köyde, mahallede yolumuzun üzerinde karşılaşabileceğimiz sahipli veya sahipsiz köpekler bazen tehlikeli olabiliyorlar. Bazen bisiklet veya motorsiklet üzerindeyken veya spor amaçlı koşu ve yürüyüşlerimizde daha çok tehlikeli olabiliyorlar. Kediler ise bina-konut bahçelerine, bahçe bitkilerinin içine, araç garajlarına vb. kullanım alanlarımıza isteğimizin dışında ortak olabiliyorlar. İşte bu sevimli hayvanlara fiziksel bir darbe uygulamadan, onlara asla zarar vermeden, onların zararlarından korunmak için en güzel yöntem kendisi küçük, fonksiyonu çok büyük olan sonik kedi-köpek kovucu cihazımızdır. Sadece kedi köpekler için mi? Elbette hayır. Köyde, kasabada, dağda, kırda, bayırda, ormanda, avcılıkta ayı, kurt, domuz, çakal ve tilki gibi vahşi hayvanlara karşı da aynı güçte etkilidir. Çalışma sistemi şudur; Kedi, Köpek, ayı, kurt, tilki ve çakal gibi canlıların duyum sistemlerine gönderilen uyarıcı ultrasonik sinyaller ile caydırıcı etkiye sahiptir. Bu sinyaller sert uyarıcı kaynağı olarak çareyi kaçmakta gösteren insani bir yöntemdir. Aslında bu yönü ile hayvan dostu, diğer taraftan ise taş veya sopa ile korkutmaya kalkmak tam tersine iyice saldırıyı üzerine çekeceği için gerçek kişisel güvenlik ürünüdür
  http://enuygunurunler.blogspot.com.tr/2016/05/ultrasonik-kopek-kovucu.html

 • AYHAN BULMALI
  23 Şubat 2017 at 19:17

  İyi Günler. Ben imalat mühendisliği son sınıf ögrecisiyim. Bana köpek kovucu proje ödevi verildi. Size birkaç soru soracaktım. Bu konu hakkında hiç bilgim yok. İlk olarak belirttiğiniz malzemeleri nereden alabilirim? Resimlerden yapım aşamasını anlamadım fakat bana detaylıca anlatabilir misiniz ? Projeyi 2 ay içinde teslim etmeliyim. Yardım edebilir misiniz lütfen ?

 • AYHAN BULMALI
  24 Şubat 2017 at 22:01

  İyi Günler. Ben Ayhan. Köpek kovucu ürününüzü satın almak istiyorum ama sayfanızın Hazır projeler kısmında bulamadım. Sizden köpek kovucuyu nasıl satın alabilirim yardımcı olabilir misiniz ?

 • AHMET COŞKUN
  25 Kasım 2017 at 12:12

  İyi günler köpek kovucu ürünlerin et kalitelisinin etkili menzili kaç metre ve bu ürün maksimum saatte kaç km hızla gider iken de etkisini gösterir. Bir öğrencimin tübitak yarışması için lazım bu bilgiler yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

 • serdar
  17 Ağustos 2019 at 16:15

  Hayırlı günler bu yapmış olduğunuz devredeki hoparlörün gücü nedir ve daha büyük bir hoparlör ile değiştirirsek ne gibi etkisi olur etki alanı bakımından soruyorum benim bulunduğum yerde cihaz var daha önce bağlanmış fakat bir etkisi yok.

 • mustafa
  1 Şubat 2020 at 00:29

  merhabalar ben bu devrede değişiklik yaparak giriş sesini başka kaynaktan mp3 formatında almak istiyorum bu mümkün mü musti08cn@gmail.com bilen arkadaşların yardımını bekliyorum.

YORUM YAP