Arduino
OKUDUĞUNUZ KONU
Kod Yazmadan S4A İle Arduino Programlayın!
9

Kod Yazmadan S4A İle Arduino Programlayın!

Yazar : Emre ARAR20 Şubat 2016

Herhangi bir programlama dili bilmeden tamamen görsel olarak Arduino programlayabilirsiniz. Eminim şu an bunu nasıl yapacağınızı merak ediyorsunuz. Anlatmaya başlamadan evvel birkaç konuyu açıklamak istiyorum.

Scracth Nedir?

Scratch yazılım geliştirme platformu ve programlama dili çocukların bilgisayar programlamaya ilk adımları atmalarını sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. Geliştirme işlemi MIT Media Lab the Lifelong Kindergarten Group tarafından yapılmaktadır. Scratch, sadece çocuklar için değil programlamaya yeni başlayan, ya da kodlarla uğraşmak istemeyen herkes için vardır. Maker ruhunuzla siz de Scratch’i keşfedin ve ilk programınızı oluşturun.

Sratch web sitesi: www.scratch.mit.edu

Arduino Nedir?
ArduinoUno_R3_Front

 

Eğer bu yazıyı okuyorsanız Arduino ilgili yeterince bilgiyi toplamış artık program yazma kısmına başlamışsınız demektir. Eğer Arduino ilgili herhangi bir araştırma yapmadıysanız ve buralara kadar geldiyseniz hemen Arduino’nun ne olduğunu kısaca açıklayayım. Arduino, açık kaynak kodlu bir mikrodenetleyici kartıdır. Ana MCU, Atmel tabanlıdır. (MCU’ya önceden bir mini program – bootloader yüklenmiştir). Kart ile robotik ve elektronik uygulamalarınızı kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

S4A Nedir?

S4A programı Scratch tabanlı bir programlama dilidir. İçerisinde Arduino’yu kontrol etmemizi sağlayan bazı programlama blokları bulunur. Bu program blokları sayesinde kod yazmadan tamamen görsel olarak Arduino’yu programlayabilirsiniz. Programınızı bloklar halinde yazıyor olmanız dışında S4A’nın Türkçe dil desteğinin olması programlamaya ayrı bir kolaylık getiriyor.

Programın avantajlarından birisi ise yalnızca bilgisayardan veri gönderme değil aynı zamanda Arduino’dan gelen verileri de okuyabiliyorsunuz. Bu sayede daha zengin programlar yazabilirsiniz.

S4A Kurulumu ve Arduino ile İletişimini Sağlamak

Öncelikle buraya tıklayarak Arduino’nun yazılımını indirmelisiniz.

Ardından buraya tıklayarak Arduino için yazılmış olan programı indirin. İndirdiğiniz S4AFirmware16 isimli programı Arduino içine bir defaya mahsus yüklemeniz gerekiyor. Bu sayede S4A programı ile Arduino arasında ilk haberleşmeyi sağlayacaksınız. S4A programının Arduino’nuzu tanıması için S4AFirmware16 isimli programı Arduino’ya atmanız gerekiyor. Sonrasında bu işlemi tekrarlamanıza gerek yok.

Arduino’nuza S4AFirmware16 isimli programı attınız ve artık sıra S4A ile program yazmaya geldi. S4A’yı buraya tıklayarak indirebilirsiniz. S4A programının kurduktan sonra aşağıda ki görüntü ile karşılaşacaksınız.

asas

Sol tarafta ki program bloklarını kullanarak programınızı oluşturabilir ve Arduino’da çalışmasını sağlayabilirsiniz. S4A ile programlamaya hemen başlayın !

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
61%
İlginç
8%
Eh İşte
8%
Anlamadım
11%
Kötü
4%
Berbat
9%
YAZAR HAKKINDA
Emre ARAR
Emre ARAR
Elektronikle 2006 yılında lisede tanıştım. 2012 yılında İstanbul Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon bölümünden mezun oldum ve ardından İstanbul Üniversitesi Endüstri Mühendisliğini bitirdim. Özel eğitim kurumlarında Robotik&Elektronik eğitmenliği yapıyorum. Aynı zamanda İstanbul'da özel bir firmada robotik&elektronik alanlarında donanım ve yazılım geliştirici pozisyonunda çalışmaktayım.
9 YORUMLAR
 • seyrani kenger
  20 Şubat 2016 at 18:32

  S4AFirmware16 isimli programı Arduino içine bir defaya mahsus yüklemeniz gerekiyor. derken bunu biraz daha açarmısınız normal kod yükleme gibimi ? nasıl yapıyoruz?

 • Emre ARAR
  Emre ARAR
  21 Şubat 2016 at 09:05

  Aynen öyle. SA4Firmware16 programını Arduino’ya normal kod yükler gibi yüklemeniz gerekiyor. Bu sayede S4A programı Arduino’yu tanıyor ve S4A’da yazdiginiz programlar Arduino’da calisabiliyor. Örneğin başka bir proje icin Arduoni

  • Ulas gecim
   14 Mart 2016 at 13:46

   Hocam peki s4a yaltigimiz projeyi kalici olarak arduinoya nasil yuklucez yani pc ye bagli kalmadan calismasi icin

 • Yusuf KELEZOĞLU
  4 Nisan 2016 at 00:42

  Arduino programınında derlemeyi geçip arduinoya yüklenen her her şey kalıcı olur ve pcnize bağlı kalmasına gerek yoktur

 • Murat KILINÇ
  26 Ekim 2016 at 13:50

  S4A programı için adım adım eğitimlerin olduğu bir site veya Youtube kanalı varmı?

 • ahmet zafer
  11 Mart 2017 at 17:58

  hocam bu programın türkçe yaması varmı

 • ♥PROJEHoCaM♥
  16 Mayıs 2017 at 08:54

  Kardeşim ahmet zafere katılıyorum. Türkçe yaması olması lazım. Bizim çocuklar İngilizce anlamıyor.

 • Gungor ozgun gorur
  16 Kasım 2017 at 22:08

  Selamlar umarim bu yorumu farkedersiniz. Arduino unom var ve s4a ile calisiyorum. Karti bilgisayara bagliyorum, bloklari hazirliyorum servo motor icin. Servo motor baglantilarini yaptiktan sonra motor titreyip cizirti yapiyor. Tam bu esnada s4a yanit vermiyor diyor ardindan searching board diyip karti bulamiyor. Kurulumu bastan yaparak duzeltebiliyorum. Servo bozuk diye yenisini sparis ettim onda da ayni problemi yasadim. Ne yapmaliyim?

YORUM YAP