Robotik
OKUDUĞUNUZ KONU
Kendini Dengeleyen Arduino Robot Yapımı
12

Kendini Dengeleyen Arduino Robot Yapımı

Yazar : Murat Duran25 Haziran 2015

Bu projemizde kendini dengeleyen robot yapımını göreceğiz.İnstructables sitesinden “florman” nickli üyenin hazırladığı bu projenin yapımı hem kolay hemde bir o kadar eğlenceli.Robot kendisini iki tekerlek üzerinde dengeleyen bir yapıya sahiptir.Normalde dengede duramayan robot , çalıştırıldığında üzerindeki telektronik düzenek ile motorlara belli oranlarda güç vererek dengede durmaya çalışmaktadır.

Projede PID algoritma kullanıldığından çok hassas çalışır.Robot aynı zamanda bluetooth ile kontrol edilebilir.Projeyi yapmak için aşağıdaki resimlerden ve anlatımlardan yararlanabilirsiniz.

Malzemeler

1- Arduino UNO
2- 7.2 volt güç kaynağı(pil)
3- 7.2 volt dc motor (2 adet) Parallax firmasının ürettiği kit var onu alabilirsiniz.İçerisinde 2 adet teker 2 adet dc motor mevcut bu projedede o tekerler kullanışmış.
4- Analog ivmeölçer
5- Çift motor sürücüsü
6- Tahta ( 6″ x 12″ x 0.5″ )

Robotun Arduino Kodları : Normal Kodlar – PID Kodlar

Öncelikle tahtamızı yukarıda verilen malzeme listesindeki boyutlarda kesiyoruz.sonrasında resimlerde gördüğünüz gibi uç noktalarına ortalayacak şekilde motorlarımızı yerleştiriyoruz.Daha sonra dc motorlarımıza tekerleri bağlıyoruz.İşin mekanik kısmı bitmiş oluyor.Sırada ise elektronik ve yazılım kısmı var.Aşağıdaki şemaya göre modüllerimizi bağlıyoruz.Sonrasında ardunino yaya kodlarımızı aktarıp güç kaynağını bağlıyoruz.Modüllerimizi tahta üzerine yerleştirirken dengeleliolarak yerleştiriniz.Aksi halde robotunuz dengede kalmayacaktır.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
40%
İlginç
7%
Eh İşte
7%
Anlamadım
27%
Kötü
3%
Berbat
17%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
12 YORUMLAR
 • Hasan Karcı
  15 Ağustos 2015 at 05:10

  ben bu robotu yapıcam ama şöyle bi sorunum var , robotun malzemelerini alsam siz bana yardımcı olurmusunuz, yoksa siz hazır yapıp gönderiyormusunuz

 • Murat Duran
  15 Ağustos 2015 at 06:09

  Takıldığınız yerleri tabi ki sorabilirsiniz.Bu tarz uygulamalarda robotun görülmesi gerekmektedir.Görmeden hata çözmek çok zordur.Bu yüzden ürünü hazır olarak sipariş verebilirsiniz.Yada kendiniz uğraşmak isterseniz malzemeleri demonte şekilde gönderbiliriz.

 • Berkcan
  15 Ağustos 2015 at 13:20

  Hocam şu ileri geri yapma olayı yazılımsal olarak giderilemez mi ? öne doğru yattığında fazla geri geliyor ileri geri ileri geri sallanma oluyor.

 • Murat Duran
  15 Ağustos 2015 at 19:24

  PID ile engellenebilir konu içerisine PID ile yapılmış denge robotunun kodlarını da ekledim.

 • Beyza yalçın
  22 Aralık 2015 at 21:39

  Ufak bişi sormak istiyorum bu robotu yapmak istesem ne kadara mal olur çünkü bitirme projelerimizde böyle bi ödev var da

 • GökhN
  23 Aralık 2015 at 23:02

  Hocam Pıd kodlarını attığımda motorlar sürekli dönüyorlar..sebebş nedir

 • GökhN
  14 Ocak 2016 at 19:04

  l293 kullanıyorum

 • Murat Yaman
  16 Nisan 2016 at 13:11

  merhaba hocam,
  normal kodlarda eklenmesi gereken kütüphaneler nelerdir? kodun başında include yazılmış ancak kütüphane belirtilmemiş.

 • Berke Çelik
  12 Mart 2018 at 22:34

  Merhaba Hocam,
  Benzer uygulamalarla denge robotu yapmak istiyorum.Robotun daha düzenli çalışabilmesi adına encoder ya da step motor kullanmak istiyorum.Ayrıca Robotu uzaktan sürebilmek için bluetooth ya da wifi modülü kullanmak istiyorum.
  Motor ve kontrol modülü hakkında öneriniz var mı? Hangisini kullanmalıyım?
  şimdiden teşekkürler hocam

 • mstf1628
  26 Mart 2018 at 15:22

  hocam bu yaptığınız robot kodlarını paletli zumo robot u dengede tutmaya yararmı aynı şekilde.

YORUM YAP