Robotik
OKUDUĞUNUZ KONU
Kendi Kendine Giden Otonom Robot Araba
6

Kendi Kendine Giden Otonom Robot Araba

Yazar : Murat Duran13 Ağustos 2015

Park sensörleri ,kendi kendine park edebilen arabalar derken.Google tarafından geliştirilen sürücüsüz araçlara alışmaya başladık.Şuandaki kullanılan teknolojiler gerçekten inanılmaz.Sizler eğer ki yaptığınız robotlarda bir nebzede olsun otomatik kontrol sistemleri üzerinde çalışmak istiyorsanız veya bu alanda bir projeniz varsa incelemeniz gereken bir robot türü de birazdan yapımını anlatacağımız arabadır.

Kendi kendine hareket edebilen otonom robot araba, engel gördüğünde çarpmadan yön değiştirir.Hareketsiz 3 adet ultrasonik sensörden aldığı verileri işleyip motorlara aktarıyor.Hangi sensör engele daha yakında oradaki motorlara tam güç veriliyor ve zıt hareket ettiriliyor.

Malzemelerimiz

1- Arduino UNO
2- Motor sürücü H Köprüsü
3- HC-Sr04 Ultrasonik sensör
4- Robot Kiti

Öncelikle robotumuzun arduino kartına aşağıdaki linki verilen programı yükleyiniz.Ardından yukarıda bağlantısı verildiği şekilde ultrasonik sensörleri montajlayın.Yukarıda sadece bir adet ultrasonik sensör nasıl bağlanır o göstermiş.Siz eğer ki 3 adet bağlayacaksanız echo ve trig pinlerini farklı yerlere bağlamalısınız.Vcc ve GND aynı yerden beslenebilir.

Ultrasonik bağlantılarından sonra motor bağlantısı yapılması gerekiyor.Yine yukarıdaki diğer şemada L293D model bir H köprüsü yani motor sürücü kullanılmış.Burada iki adre motor nasıl bağlanır onu göstermişler.Sizde 4 tane motor var ancak bağımlı çalıştıklarında sanki iki motor varmış gibi bağlama yapacaksınız.yani sağ taraftaki motorları bir motor , sol taraftaki motorları bir motor olarak sayacaksınız.

Motor bağlantısını da bitirdikten sonra arduino ve kartınızı robot kitinize yerleştirin ve pilleri takıp çalıştırın eğer ki motorlar ters dönüyorsa bağlantıların yönlerini değiştirmeniz gerekecek.

Projenin Kodlarını İndir

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
74%
İlginç
4%
Eh İşte
5%
Anlamadım
5%
Kötü
1%
Berbat
9%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
6 YORUMLAR

YORUM YAP