Arduino
OKUDUĞUNUZ KONU
Kendi Flex Sensörümüzü Yapalım
1

Kendi Flex Sensörümüzü Yapalım

Yazar : Sezgin Gül28 Haziran 2015

Flex sensörler ince uzun şerit şeklinde sensörlerdir.Bu sensörler büküldüğünde direnç verirler.Flex sensörler fiyat bakımından genelde pahalı olan sensörlerden biridir.O halde kendi flex sensörümüzü hem ucuza hem de orjinaliyle aynı işlevi görecek şekilde yapılışından bahsedeceğiz.

Malzemeler:

  1. Bakır folyo
  2. Asetat folyo
  3. Direnç gösteren malzeme
  4. Makaron kablo

Direnç gösteren malzemeler.

Mevcut dirençli malzemelerin çeşitli vardır; kumaş, plastik ve kağıt. Tüm uygun malzemelerin ortak eleman malzemesi biraz iletken veya rezistif olmasıdır.Malzeme derecesi   sensör çalıştığı esnek ölçeği belirleyecektir. Burada Mesela ben iletken siyah plastik poli çanta, elektrik endüstrisinde kullanılan iletken çanta kullanarak,  inşa ediyorum. Bu çantalar statik duyarlı bileşenleri saklamak için kullanılır. Çanta karbon yüklü polietilen tek bir katmanından yapılır ve iletkenliği nemliliğine bağlı değildir. Şeritler 2×10 cm olacak şekilde kesildi.

Yapımı:

Aşağıdaki şekildeki gibi malzemeleri üst üste birleştireceğiz. Birinci katman asetat folyo, ikinci bakır folyo, üçüncü direnç malzeme ve son olarak bakır folyo gelecek şekilde birleştiriyoruz.

İkinci aşamada bakır folyolarının birin ucuna kırmızı diğerinin ucuna siyah kablo lehimliyoruz.

Birleştirilen şeritler makaron kablonun içine yerleştirilir.

Yapmış olduğumuz flex sensör çift yönlü bükülmede de direnç gösterebilir özelliktedir.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
25%
İlginç
50%
Eh İşte
0%
Anlamadım
25%
Kötü
0%
Berbat
0%
YAZAR HAKKINDA
Sezgin Gül
Atatürk Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde lisans eğitimi almaktayım.Bölümüme paralel olarak robotik sistemler üzerine projeler geliştirmekteyim. Disiplinli ve düzenli çalışmayı severim.Sürekli yeni şeyler öğrenmeye hevesli, kendi alanımdaki konularda uzman, kendi kendime öğrenebilen, aktif çalışmayı seven, dinamik bir kişiliğim vardır.Ayrıca takım çalışmasına yatkın, değişime açık, yaratıcı, yenilikçi, çalışkan ve kararlı biriyimdir.
1 YORUMLAR
  • Hamza
    31 Temmuz 2015 at 10:27

    çok güzel bir proje olmuş ama malzemeleri temin edemedim acaba nerde bulabilirim

YORUM YAP