Tasarım
OKUDUĞUNUZ KONU
Kartondan Güneş Fırını Yapımı
25

Kartondan Güneş Fırını Yapımı

Yazar : Murat Duran26 Haziran 2015

Güneş fırını güneş ışıklarını odaklayarak (toplayarak) tencerede yemek pişirilebilecek ısıya ulaşılıyor. Özellikle güneşin parlak olduğu günlerde tencerenin ısısı 130-140 dereceyi buluyor. Güneş ocağı evlerin yanı sıra kırda, piknikte ve dağcılıkta da ideal bir alet. Ocakta kış aylarında bile yemek pişirilebiliyor. Tek şart havanın güneşli olması. Yangın çıkarma riski olmayan güneş ocağı rüzgarlı havalarda da kullanılabiliyor ve tüp gibi çevredeki oksijeni tüketmiyor. Tüp fiyatlarının her gün arttığı ülkemizde güneş ocağı kullanımının artacağını umuyorum. Balkonlar güneş alıyorsa yaz kış kullanabilir.

Yapacağımız güneş fırınında kullanacağımız malzemeler :

1- Karton kutu
2- Alüminyum folyo
3- Yapıştırıcı , Bant
4- Mangal teli

Şimdi projemizi yapmaya geçiyoruz ilk önce 2 adet karton kutu bulmamız gerekiyor birisi büyük diğeri küçük olacak resimlerdende gördüğünüz gibi kartonlaro birbirne geçirip monte ediyoruz.Daha sonra büyük kartonun boyu kadar 4 tanede kapak hazırlıyoruz ve bu kapakların iç kısmını yani mangalı koyacağımız yerleni alüminyum folyo ile kaplıyoruz.Kartonumuzun içerisinede alüminyum folyo ile kaplıyoruzki hem alttan hem üsten yansıma sağlayalım, mangal telimizi yerleştiriyoruz ve güneş fırınımız hazır.Artık güneş alan bir yere koyun ve pişmesini bekliyin.

Resimlerde projenin adım adım yapılış anlatılmıştır, gördüğünüz gibi iki adet karton kutu iç içe geçirilerek sağlam bir yapıda olması sağlanmış.Ardından içerisine alüminyum folyo ile ışık yansıtması yapılmış.

Ayrıca üzerine yerleştireceğiniz cam kapak sayesinde de ışık odaklanmış ve pişme süresi kısaltılmış.Projeyi yaparken takıldığınız yerleri yorum yaparak sorabilirsiniz.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
49%
İlginç
13%
Eh İşte
10%
Anlamadım
13%
Kötü
4%
Berbat
12%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
25 YORUMLAR

YORUM YAP