Elektronik
OKUDUĞUNUZ KONU
Kablosuz Elektrik İletimi İndüksiyon
20

Kablosuz Elektrik İletimi İndüksiyon

Yazar : Murat Duran9 Ağustos 2015

Kablosuz elektrik iletimi tesla dahil bir çok bilim adımın hayaliydi.Bu projemizde basit bir kablosuz elektrik iletimi cihazı yapacağız.Projenin çalışma prensibinden basitçe şu şekilde bahsedebiliriz.Kalın bir bakır telden elektrik akımı geçirilirse manyetik alan oluşur.Bu manyetik akım içerisine devreye bağlı bir iletken daha geçirilirse bu seferde akım meydana gelir.Lise de öğrendiğimiz fizik kavramıdır.Bu kavramı projemizde temel prensip olarak kullanacağız.

Projemizde bolca kondansatör kullanılmakta nedeni ise yayılan elektriğin tamamının geri toplanamamasından kaynaklanıyor.Parça parça gelen enerjiyi kondansatör yardımıyla depolayıp net bir şekilde akım verdirerek lambamızı yakıyoruz.Daha önce farklı bir projede görmüştüm buna benzer bir alıcı ile radyo frekanslarının yaydığı enerjiyi topluyordu.Bir radyo istasyonu veya baz istasyonu yakınındaysanız eğer bu tarz basit bir led veya lambayı yakabilirsiniz.

 

Projenin Malzeme ve Anlatımı

Devre yüksek akım oluşturmak için yüksek ısıya dayana bilen IRFZ44N kulanılmaktadır. 12 volt Kullandığımız için IRFZ44N(max 9v) nin bacak bağlantısına 100 ohm direnç bağlanmıştır.

Bobinler 100 mikro heri değerinde olmalıdır. Çekilen akım fazla olduğundan kalın bir tel tercih edilmelidir.
Diyotlar 1N4148 lzener diyottur.

Alıcı ve verici bobinler herhangi bir bakır tel olabildiği gibi yüksek verim için kalın bakır tel veya boru tercih edilmelidir.

Kondansatör olarak verici devresinde WİMA FKP veya WİMA MPK polimer kondansatör harici kapasitörler yüksek akımda ısınıp eridiği için wima serisi kutupsuz kondansatör kullanılmalıdır. Kesinlikle mercimek Bobinler arasında elektrik iletimini maksimum seviyeye getirebilmek için alıcı ve verici bobinlerinin rezonanslarının birbirine eşit olması gerekmektedir. Rezenons ayarlamak için ise verici ve alıcı devreye bağladığımız kondansatörleri kullanacağız.

Akademik anlamda bir çalışma yapmıyorsanız sizin için devrenin çalışması yeterli ise rezanası deneme yanılma yolu ile ayarlaya bilirsiniz. Deneme ile rezonans hesaplama: İlk başta verici bobine 1000 volt 22 nano gibi bir değerde kondansatör bağlayarak verici bobinin rezonans frekansını yükseltiyoruz. Daha sonra ise alıcı bobine tek tek 1000 volt 5 nano gibi küçük kapasiteli değerleri kondansatörler den paralel bağlamaya başlıyoruz. Bir değerden sonra alıcı bobinin rezonans frekansı verici bobinin rezonans frekansını geçecektir(Bunu alıcı bobine bağladığım 12 voltluk ampül ile verimi kontrol ederek yapıyoruz). Bu aşamada işimiz bitmiş bulunuyor. Verimi tam kapasitede kullamak istersek İnce ayarları da yapmamız lazım onuda ancak daha küçük kapasiteli kondansatörler kullanarak yapabiliriz.

Projenin PCB dosyası ve devre şeması aşağıdaki linkte mevcut.Dosyadaki şemaya göre projenizi yapabilirsiniz.Yukarıda çalışma videosu mevcut.Videoda da görüldüğü gibi proje iki kısımdan oluşmakta.Alıcı ve verici devresi, verici devresi alıcı devresine göre daha karmaşık ve daha fazla bileşen mevcuttur.

Eagle Devre Dosyası İndir

Alıcı devresinde bahsettiğimiz üzere sadece bir bakır tel kondansatör ve lamba bulunmakta nedeni ise bir kapalı devre oluşturmak.Manyetik alan oluşturan verici, kapalı devredeki alıcı ile karşılaştığında akım oluşturur oluşan akımda lambayı yakar.Mantık gayet basittir.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
52%
İlginç
20%
Eh İşte
7%
Anlamadım
7%
Kötü
4%
Berbat
11%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
20 YORUMLAR
 • leyla taşdemir
  9 Ağustos 2015 at 17:14

  acaba burada elektrik çarpması gibi bir durum söz konusu mu videoda çarpılmıyor ama emin olamadım.

 • Murat Duran
  9 Ağustos 2015 at 17:15

  hayır manyetik alan olduğu için elektrik çarpması gibi bir durum olmuyor.Vericiyi büyük bir mıknatıs gibi düşünebilirsiniz

  • recep
   5 Kasım 2016 at 14:55

   merhaba
   bu projenizi kendim yapmak istiyorum . MAlzemelerin tam listeini verebilir misiniz?

 • kerem aydın
  21 Eylül 2015 at 14:02

  hangi malzemeden kaç tane olucak acaba liste yaparmısınız 😀

 • Mesutcan ÖZKAN
  21 Ekim 2015 at 15:29

  Abi nasıl birleştiğiyle ilgili video veya resimli yazı hazırlasan. bi türlü nasıl birleştiğini bulamadım 🙁

 • cesur güler
  13 Kasım 2015 at 23:44

  herşey iyi hoş güzelde bobinlerin kaç micro henry bakır boru veya tel demişin onların kalınlıkları kaç milim o bakır çemberlerin çapı kaç santim

 • Serdar arici
  16 Kasım 2015 at 03:14

  Kardes cok iyi projede bilmeyen arkadaslar icin kullanilan malzeme listesi ve ayrintili anlatim yaparmisiniz lütfen

 • Serdar arici
  16 Kasım 2015 at 03:16

  Videolu anlatim bekliyoruz

 • Ahmet gül
  18 Mayıs 2016 at 21:37

  Hocam ac mi vericez dc mi ayrıca verici nin altındaki kartın mantıgını açıklar mısınız ?

 • Ali Mert KAYA
  7 Haziran 2016 at 23:07

  Kaç volt ile devreyi besliyoruz ve MOSFET’leri pulse vermiyor muyuz???

 • sulo
  5 Ağustos 2016 at 16:21

  ATMOSFER HAVASI İLE ÇALIŞAN VE ÜRETİĞİ ELEKTİRİĞİN % 20 SİNİ KENDİ BÜNYESİNDE, % 80 NİNİDE DIŞARIDA KULLANILMASINI SAĞLAYAN DİNAMO SİSTEMİ PROJEM VAR.Kullanılacak malzemelerin bir kısmı şöyle 1ad hava filitresi, 1 er adet boru tipi ısıstıcı ve soğutucu, soğutmalı hız kontrollü 900watt 1600ppm server motor, 7.5 kwa pm alternatör 250 ppm,diğer parçalar ve sistem ve yapılışı bende kalsın şimdilik. Bu proje üzerinde 6 yıldır çalışıyorum henüz teorik olarak denemedim biraz pahalı bir sistem olduğu için yapamadım ama en kısa sürede yapmayı düşünüyorum. Bu sistemle konutların bedava ısınmasını ve elektrik ihtiyacını karşılamayı düşünüyorum.

 • gurbetcii
  3 Şubat 2017 at 23:03

  arkadaşlar inen PDF dosyasını android telefonumda hangi program ile açabilirim

 • 24 Şubat 2017 at 17:55

  Kullandığınız PCB çizim programı hangisidir?
  teşekkürler

 • Berkay Pala
  19 Mart 2017 at 12:18

  Kullandığınız tel çaplarının değeri nedir?

 • Umut Can Yiğit
  4 Nisan 2017 at 22:15

  Kullandığınız Malzemelerin Tam Listesini Verebilir misiniz?

 • Little scientist
  9 Nisan 2017 at 18:10

  Merhaba kullandığınız malzemeleiin tam listesini verebilir misiniz lütfen

 • Kubilay holoğlu
  29 Mayıs 2017 at 00:26

  Kolay gelsin. L1 ve L2 diye yazdığınız bobinlerin değerlerini söyleyebilirmisiniz ve kullandığınız mosfetlerin ismini ?

 • Kadir uluc
  26 Ekim 2017 at 23:58

  Merhaba ben Bitlis Eren üniversitesi mekatronik bölümü okuyorum sizde kablos elektrik iletimi var mı varsa fiyatı ne kadar

 • Kübra eren
  18 Nisan 2018 at 16:25

  Bu projenin malzemelerinin tamamını öğrenebilir miyiz?? Malzemelerin tamamını göremedim listede

 • dedektör
  1 Aralık 2018 at 14:12

  Çok güzel bir çalışma.

YORUM YAP