Haberler
OKUDUĞUNUZ KONU
Iztech Roboleague 2017 Yarışmaları
0

Iztech Roboleague 2017 Yarışmaları

Yazar : Murat Duran8 Eylül 2017

Iztech RoboLeague 2012 yılından beri düzenlenmekte olan Ege bölgesinin en büyük etkinliği olmakla birlikte Türkiye’nin de sayılı büyük etkinliklerinden biridir. Bu yıl altıncısını düzenleyeceğimiz etkinliğimiz, robot teknolojilerinin sergilendiği, birbirleriyle mücadele etme fırsatı bulduğu ve aynı zamanda Türkiye’nin her kesiminden öğrencileri ve teknoloji sektörünü bir araya getiren bir organizasyondur. RoboLeague’yi farklı kılan ise yetenekli ve bilgili insanları birinci dereceden ortaya çıkarmak, bunu yanında sektörü ihtiyacı olan donanımlı işgücü ile buluşturmaktır. Bu hedefine ise robot yarışmalarına yeni bir soluk katacak şekilde hazırlanan pist ve temalarıyla ulaşmaktadır.

21-22 Ekim’de

düzenlenecek olan etkinliğimizin kuralları ve kategorileri güncellenmiştir.

Çizgi izleyen robotları hakkında:

Robotlar otonom olmak zorundadır. Herhangi bir kablolu/kablosuz cihazla kontrol edilemez. Robotlar boy sınırlaması 300mm’dir.Robotlar maksimum 300mm genişliğe sahip olmalıdır. Ayrıca robotlar pist özellikleri göz önüne alınarak tasarlanmalıdır. Yarışmacılar yarış öncesinde robotlarını tasarlamak veya robotlar üzerinde değişiklik yapmak için gerekli ekipmanları kendileri sağlamalıdırlar. Araçlarda piste veya izleyicilere zarar vermeyecek şekilde her türlü enerji kaynağı kullanılabilir.Beyaz çizgiler 19±2 mm kalınlığındadır.

Mini Sumo Robotları hakkında:

Robotlar otonom olmak zorundadır. Herhangi bir kablolu/kablosuz cihazla kontrol edilemez.
2. Taban boyutları maksimum 10×10 santimetrelik bir kare kadar olmalıdır. Bu ölçüm 10×10(±2mm) cm2 lik bir çerçeve ile yapılacaktır. Yükseklik sınırı yoktur.
3. Robotun ağırlığı maksimum 500 gramdır. Toleransı %3tür.

Futro Robotları hakkında:

1. Bu kategoride robotların otonom olma zorunluluğu yoktur. Kablosuz bir kumanda ile robotlar manuel olarak yönlendirilebilir.
2. Taban boyutları maksimum 20×20 santimetrelik bir kare kadar olmalıdır. Oyun esnasında hiçbir şekilde robotun ölçülerini değiştirebilecek (açılır kapanır kol vb.) aparata izin verilmeyecektir. Ölçüm 20×20(±4mm) cm2 lik bir çerçeve ile yapılacaktır. Yükseklik sınırı yoktur.
3. Robotun ağırlığı maksimum 1500 gramdır. Toleransı %3tür.

Arazi robotları hakkında:

1. Diğer kategorilere nazaran bu kategoride robotların otonom olma zorunluluğu yoktur. Kablolu ya da kablosuz bir kumanda ile robotlar manuel olarak yönlendirilebilir.
2. Robotlarınızı yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar “arazi pisti hakkında” ve “maç ve cezalar hakkında” başlıklarının altında değinilmiştir.

Çizgi Labirent Robotları Hakkında:

Robot, 15cmx15cmx15 cm boyutlarını aşmamalıdır. Yarışma sırasında da bu boyutların dışına çıkılamaz. Ağırlıkta bir kısıtlama yoktur. Robotlar uzaktan kontrol edilemez, otonom olmalıdır. Robotlar arkalarında herhangi bir parça bırakamaz ve piste zarar veremez. Bu durum gözlenen robotlar diskalifiye sebebidir.

Etkinlik hakkında daha fazla bilgiye http://irl.iyte.edu.tr adresinden ulaşabilirsiniz

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
64%
İlginç
18%
Eh İşte
0%
Anlamadım
0%
Kötü
0%
Berbat
18%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
YORUMLAR

YORUM YAP