Robotik
OKUDUĞUNUZ KONU
İnsansı Japon Robotu Asimo
3

İnsansı Japon Robotu Asimo

Yazar : Murat Duran6 Ağustos 2015

İnsansı robot denilince ilk akla gelen isim Asimo dur.Honda tarafından geliştirilen ve sürekli yeni modelleri çıkartılan asimo son sürümüyle birçok işlevi yerine getirebilmektedir.Mekanik ve yazılımsal olarak çok gelişmiş bir ürün olan asimo nun şuan da üzerinde ciddi anlam geliştirmeler yapılmaktadır.

Bir insan gibi yürüyüp hareket edebilen robot , bazı özel işlevlere sahip.Ev robotu olma yolunda henüz çok yol kat etmesi gereken asimo bana göre bir reklam robotudur.Asimo dan çok daha gelişmiş robot teknolojileri üzerinde çalışan ekipler mevcut ancak bu ekipler robotlarıyla tanıtım yapmaktan kaçınmaktalar.

Genellikle japonlar robot teknolojilerinde ön plana çıkmaktalar.Honda şirketi de bu işi bir hayli iyi götürmekte.Ülkemizde de Akınsoft firması insansı robotlar üzerinde ar-ge çalışmaları mevcut yaptıkları robotların henüz bir asimo kadar gelişmiş olmasa da ilerleyen zamanlar da ciddi yatırımlar yapılarak geliştirilebilir.

Asimonun Genel Özellikleri

Yaklaşık ağırlığı 48 kg bir kızın ağırlında ama asimo bir erkek gibi tasarlanmış, boyu : 130 cm kadar, eni 45 cm yürüme hızı yüksüz 2.7 km/s civarı, koşma hızı yüksüz 9 km/s , şarj ve çalışma süresi : 3 saate şarj olup yaklaşık 1 saat kullanabiliyorsunuz.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
64%
İlginç
15%
Eh İşte
5%
Anlamadım
1%
Kötü
2%
Berbat
12%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
3 YORUMLAR

YORUM YAP