Bilgisayar
OKUDUĞUNUZ KONU
Infared(IR) Kızılötesi Kamera Yapımı
1

Infared(IR) Kızılötesi Kamera Yapımı

Yazar : Murat Duran26 Haziran 2015

Öncelikle varolan kullanmadığımız çalışan webcamın lens kısmını söküp arasındaki cama benzer cisimi çıkartıyoruz.Eski fotoğraf filmlerinin kullanılmamış kısmını kesiyoruz. Sonrada filmin kenarındaki tırtıkları da kesip ortaya düz bir film çıkartıyoruz.Kenarlarını kesip düzlediğimiz filmi lensin önüne gelecek şekilde uyarlıyoruz. Sonrasında da lensin önüne koyuyoruz. Ancak toz girmemesine dikkat edin.

Çünkü toz girince farklı bir görüntü çıkabilir ortaya.Çıkarttığımız lens koruyucu tabakayı tekrar filmin üzerine düzgünce yerleştiriyoruz.Sonrasında da içini açtığımız webcami tekrar toparlayıp, kapatıyoruz.Sonra kamerayı pc ye takıp kamera programını açıyoruz(Hamcap vb. olabilir) Açtığımız zaman yukarıdaki gibi bir görüntü oluşuyor.

Kızılötesi (Kızılaltı, IR veya Infrared) ışınım, dalgaboyu görünür ışıktan uzun fakat terahertz ışınımından ve mikrodalgalardan daha kısa olan elektromanyetik ışınımdır. Teknolojide kabul edilen ismi olan infrared Latince’de aşağı anlamına gelen infra ve ingilizce kırmızı anlamına gelen red kelimelerinden oluşmaktadır ve kırmızı altı anlamına gelir. Kırmızı görünür ışığın en uzun dalgaboyuna sahip rengidir. Kızılötesi ışınımın dalgaboyu 750 nanometre ile 1 mikrometre arasındadır. Normal sıcaklığındaki insan vücudu 10 mikrometre civarında ışıma yapar.

Doğrudan alınan güneşışığı %47 kızılötesi, %46 görünür ışık ve %7 morötesi ışınımdan oluşur.Kızılötesi görüntüleme hem sivil hem de askeri kullanım alanları bulmuştur. Hedef tesbiti, gözlemleme, gece görüşü, güdüm ve takip sistemleri gibi askeri kullanım alanlarının yanında, ısıl verimlilik analizi, uzaktan sıcaklık ölçme, kısa mesafeli kablosuz iletişim, spektroskopi ve hava tahmini gibi alanlarda da kullanılmaktadır. Kızılötesi gökbilim algılayıcılarla donatılmış teleskoplar kullanarak uzayın normal teleskoplarla, moleküler bulutlar gibi uzay tozları yüzünden görüntülenemeyen alanlarını görüntülemekte, gezegenler gibi soğuk cisimleri bulmakta ve Evren’in uzak geçmişinden kalan yüksek miktarda kırmızıya kayma’ya sahip nesneleri görüntülemekte kullanılmaktadır.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
44%
İlginç
0%
Eh İşte
22%
Anlamadım
0%
Kötü
0%
Berbat
33%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
1 YORUMLAR
  • muhammet
    18 Nisan 2018 at 21:37

    Merhabalar hocam yaptık ama çalışmadı dokunmatik masa projesinde kullanmak istedik yapamdık acaba film pozlarının bir özellği varmı
    disket sürücüsü içindeki de olur mu

YORUM YAP