Tasarım
OKUDUĞUNUZ KONU
Hologramlı Cep Telefonu Nasıl Yapılır?
5

Hologramlı Cep Telefonu Nasıl Yapılır?

Yazar : Murat Duran4 Ağustos 2015

Bir kaç gündür internette dolanan ve fenomen olan bir konuda hologramlı cep telefonu yapma.Görüntüleri sanki 3 boyutluymuş gibi gösterebilen bu yöntem her telefona uygulanabiliyor.Üstelik maliyeti çok ucuz.

Kırtasiye veya benzeri malzemeler satan yerlerden şeffaf plastik tabaka satın alabilirsiniz, yada cam ile yapabilirsiniz.Ama plastikten yapmanızı öneririm hem işlemesi kolay olur hemde kırılma riski olmaz.

Öncelikle cetvel ile boş bir A4 kağıdına aşağıdaki resimde görülen yamuk kenar dörtgeni ölçüleriyle birlikle çizin ölçüler birebir olsun.Yamuk kenar dörtgenin , uzun kenarı = 6cm , kısa kenarı = 1cm ve yüksekliği = 3.5 cm

Bu ölçüler doğrultusunda 4 tane yamuk kenar dörtgen çiziniz ve çizdiğiniz A4 kağıdını makas ile kesiniz.Ardından plastik pabaka üzerine yapıştırın ve kenarlarından kesin.İsterseniz bu şekilde uğraşmayıp tabaka üzerine de çizim yapabilirsiniz ama iz kalacağından dolayı tavsiye etmiyoruz.

Son olarak kestiğiniz parçaları resimlerdeki gibi prizmatik hale hale getirin ve yapıştırın.Yapıştırıcı olarak şeffaf bant kullanabilirsiniz, veya sağlam olsun diyorsanız kenarlarına az bir şekilde uhu sürüp yapıştıra bilirsiniz.

Uygulamanın çalıştırılması , bu aşamada hologramik özelliği olan bir video açmanız gerekiyor.Örnek video : https://www.youtube.com/watch?v=F7RZELQWmN0 bu adresteki videoyu açıp yaptığınız hologram tabakasını videonun tam ortasına koyunuz.Daha sonra izlemeye başlaya bilirsiniz.İnternette pek çok benzer hologramik video mevcut.Artık arkadaşlarınızı şaşırta bilirsiniz.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
64%
İlginç
20%
Eh İşte
0%
Anlamadım
5%
Kötü
0%
Berbat
11%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
5 YORUMLAR

YORUM YAP