Elektronik
OKUDUĞUNUZ KONU
Hassas Kavrayan Robotik Kol
0

Hassas Kavrayan Robotik Kol

Yazar : Proje Hocam7 Aralık 2015

Günümüzde robotik üzerine çalışmalar hız kesmeden devam etmekte birçok arge merkezi ve üniversite büyük laboratuvarlara yatırımlar yapmaktadırlar.Bu laboratuvarlar dan güzel projeler çıkmaya başladı , yeni gelişmeye göre oldukça hassas bir robot kol geliştirildi.İnce ve kırılgan cisimleri kavrayıp başka yerlere insan eli hassasiyetine yakın bir şekilde taşımak için geliştirilmiş bu robot tutucu , mekanik ve yazılım bakımından birçoğunu geride bırakmaktadır.

Henüz proje prototip aşamasındadır ve üzerinde geliştirmeler yapılmaktadır.Yakın bir zamanda hem protezlerde hemde endüstriel robotlarda görebiliriz.

Dünyanın en köklü üniversitelerinden olan MIT nin bilgisayar bilimleri ve yapay zeka laboratuvarlarında geliştirilmeye devam ediliyor.Robotik denildiğinde ilk aklımıza gelen bu üniversite son yıllarda çok güzel projelerle kendini duyurdu.Bu tür çalışamaları ülkemizdeki üniversitelerden de bekliyoruz.

Geliştirilen robot kol yumurta gibi çok kırılgan ve CD gibi çok ince nesneleri zorlanmadan kavraya bilmektedir.Robotun çalışma mantığını görme engellilerden esinlenilmiş.Görmediğiniz bir nesneyi tutarken yavaş yavaş baskı uygularsınız ve onu hissedersiniz.Bu robot tutucu da tam olarak bunu yapıyor.

 

5_2_5

Robot kol çalışmaları son yıllarda sert tutuculardan çıkıp yumuşak silikonlu tutuculara yönelmeye başlandı.Bu projenin bir başka örneği de vakumlu robot tutucusu benzeri festo firması tarafından geliştirilmektedir.

Araştırmacılar, yumuşak robotların nesnelerin şeklini ve yerini eksin olarak tespit etmek konusunda yine de yeterince hassas olmadığını söylüyor. bundan sonraki hedeflerinin ise bilinmeyen bir nesneye tıpkı insan gibi yaklaşan yani nesnenin ne kadar büyük ya da küçük olduğunu, biçimini, onu nasıl tutması gerektiğini hiç tereddüt etmeden, hatasız tespit edilebilen bir robot geliştirmek olduğunu belirtiyorlar.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
55%
İlginç
10%
Eh İşte
7%
Anlamadım
17%
Kötü
0%
Berbat
10%
YAZAR HAKKINDA
Proje Hocam
Proje Hocam
YORUMLAR

YORUM YAP