Elektronik
OKUDUĞUNUZ KONU
Güneş Enerjisinden Telefon Şarjı
3

Güneş Enerjisinden Telefon Şarjı

Yazar : Murat Duran25 Haziran 2015

Bu projemizde güneş enerjisi ile telefon şarjı nasıl yapılır öğreneceğiz.Yapacağımız proje taşınabilir bir güneş enerjili şarj cihazıdır.Açık havalarda performansı oldukça yüksektir.Projemizin maliyeti fazla değildir.Bu yüzden hemen hemen herkezin yapabileceği bir projedir.Projeyi yapmak için aşağıdaki resimlerden ve anlatımlardan faydalanabilirsiniz.

Malzemeler

1- 3 şarj edilebilir pil
2- 7805 Voltaj regülatörü
3- Dirençler (75k ve 50k ohm)
4- USB dişi fiş
5- 3.4V-8V + DC-DC dönüştürücü
6- Pil yuvası (4 hücreli)
7- GÜNEŞ PANELİ (1w veya daha yüksek Nomial gerilim: 5v)
8- Engelleme Diyot

Projemizde kullanılacak olan malzemeler yukarıda listelenmiştir.Bu malzemeleri temin ettikten sonra aşağıda resmi bulunan çizimdeki gibi bağlantıları gerçekleştiriyoruz.İster PCB üzerine isterseniz delikli plaket üzerine devreyi kurabilirsiniz.Eğer matkabınız yoksa delikli plaket üzerine kurmak daha kolay olacaktır.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
15%
İlginç
8%
Eh İşte
5%
Anlamadım
55%
Kötü
4%
Berbat
13%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
3 YORUMLAR
 • ahmet üz
  19 Aralık 2015 at 15:35

  eleman bağlantı şeması varsa atabilirmisiniz.. burdan hiç bişey anlaşılmıyor eleman bağlantılarını göremedim bide güneş paneli amperi kaç amper olacak ?? yardım edrseniz sevinirim… 😀

  • AVKAN AKGÜN
   26 Temmuz 2017 at 14:30

   HOCAM GÜNEŞ ENERJİ POWERBAN TELEFON ŞARJ ALETİ YAPIMI İÇİN ELEMAN BAĞLANTI ŞEMASINI ATARMISINIZ BİRDE GÜNEŞ PANELLERİ DAHA VERİMLİ OLMASI İÇİN KAÇ AMPER OLMASI GEREKİR TEŞEKKÜR EDERİM KOLAY GELSİN sayın hocam 2 amper şarj edecek ve pil 4 pilden aşağı olmamalı ve 5-10 defa telefonu şarj edebilecek bir powerbank yapımı çok iyi olur diye düşünüyorum

 • Mehmet burak karaman
  12 Mayıs 2016 at 11:44

  Bağlantı şeması atarmısınız

YORUM YAP