Robotik
OKUDUĞUNUZ KONU
Güneş Enerjili Titreşimli Robot
0

Güneş Enerjili Titreşimli Robot

Yazar : Murat Duran7 Temmuz 2015
Projeyi Satın Al
Bu projeyi kurulu çalışır halde yada isterseniz demonte halde satın alabilirsiniz.Proje ile birlikle yapım aşaması resimleri bağlantı şemaları ve kodları açık kaynak olarak gönderilir. "Satın Almak İçin Yukarıda Butona Basınız"

Güneş enerjili titreşimli robot projesinde enerjini direkt olarak elektrik enerjisine çeviren malzemelere fotovoltaik piller yada paneller denir.Bu paneller sayesinde üzerine güneş ışığı geldiğinde elektrik üretir ve bu enerjiyi direkt olarak kullanabiliriz.

Bu projemizde ise güneş enerjisiyle çalışan basit bir robot yapacağız.Robotumuz güneş ışığına çıktığında titremeye başlıyor.Ben kendi odamda kullanıyorum camın önüne koyuyorum.Güneş doğduğunda tiremeye başlıyor ve telefondaki titreşim tarzında bir ses çıkartıyor buda doğal bir alarm görevi görmekte.

Projemizde kullandığımız malzemeler

1- Güneş paneli
2- Titreşim motoru
3- Ataç (1 adet yeterli)
4- Havya lehim ekipmanı
5- Silikon tabancası

Öncelikle güneş panelimizde iki adet çıkış bulunmakta bu çıkışlara motorumuzu lehimliyoruz.Zaten resimlerdede görünmekte , daha sonra ataçımızı eşit boyutlarda üç yada 4 parçaya arıyoruz ayırdığımız parçaları güneş panelimize silikonla yapıştırıyoruz.Robotumuzun büyük kısmı tamamlanmıştır.Şimdi ise robotumuzu süslemeye geldi kırtasiyede bulunan yapışkanlardan satın alıp göz yapabilirsiniz.Ayrıca ince zil telinden de robotunuza anten yapıp böcek görünümü kazandırabilirsiniz.

Güneş Pillerinin Yapısı

Günümüzde yarı iletken elemanlar gittikçe önem kazanmaktadır. Diyotlar, transistörler, tristörler, doğrultucu diyotlar gibi güneş pilleri de yarı iletken maddelerden yapılmıştır.

Güneş pillerinin yapıları basitçe bir p ve n eklemden oluşan diyotlara benzer. Fotoelektrik olay prensibine dayanarak pilden fotonlar tarafından kopartılan elektronlar eklemde harekete geçer ve bir elektrik akımı oluşturur. Bu akım doğru akımdır

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
43%
İlginç
33%
Eh İşte
10%
Anlamadım
3%
Kötü
0%
Berbat
10%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
YORUMLAR

YORUM YAP