Tasarım
OKUDUĞUNUZ KONU
Güneş Enerjili RC Model Uçak
7

Güneş Enerjili RC Model Uçak

Yazar : Murat Duran4 Ağustos 2015

Güneş enerjili uçaklar son yıllarda popüler olmaya başladı nedeni ise lipo pillerin uzun süre uçuş yapamaması güneş enerjili uçaklar ise lipo bataryalı uçaklara göre çok daha uzun süre havada kalabiliyor.Bu projemizde ise sıfırdan her şeyini yapabileceğiniz bir güneş enerjili uçak sahibi olacaksınız.

Projemizin maliye gerçekten fazla eğer ki tek başınıza yapacaksanız bu size biraz pahalıya mal olabilir.Bir ekip ile yapmak hem eğlenceli hemde daha ekonomik olabilir.

Projenin Dosyalarını İndir

Projemizde Kullanacağımız Malzemeler

1-Ahşap malzeme (ince kesilmiş ,dayanıklı ve hafif olması gerekmektedir)
2- Güneş enerjisi panelleri
3- Tutkal ve benzeri ahşap yapıştırıcı
4-RC uçak kontrol kartı
5- RC kumanda
6- Servo motorlar
7- Fırçasız dc motor
8- Lipo batarya
9- Güneş enerjisi şarj kontrol ünitesi

Öncelikle uçağımızın gövdesini hazırlamamız gerekmektedir.Eğer sizin hazır bir uçağınız varsa ve bunu güneş enerjili yapmak istiyorsanız sadece güneş panellerine ve şarj kontrol ünitesine ihtiyacınız olacak.

Biz size sıfırdan bir uçak nasıl oluşturulur bununla ilgili bilgiler vermeye çalışacağız.Öncelikle kendinize bir kanat tasarımı seçmelisiniz.Damla tarzındaki kanatlar en çok kullanılan ve en iyi performansı sunan tasarımdır.

Resimlerde gördüğünüz gibi kanatlarınızı oluşturuyorsunuz ve monte ediyorsunuz.

Ardından projenin elekrtonik kısmına geçiyoruz.Bu kısımda ister arduino tarzı bir geliştirme kartı kullanın isterseniz hazır bir uçak kontrol kartı kullanın hiç fark etmez.Hazır bir kontrol kartı kullanırsanız eğer yerden tasarruf sağlarsınız.Buda size bir avantaj kazandırır.Çünkü hazır kartların güç tüketimleri geliştirme kartlarına oranla daha azdır.

Projenizi tamamladıktan sonra eğerji yüksek irtifalarda uçuracaksanız eğer izin almanız gerekmektedir.Aksi halde ceza alabilirsiniz.Ayrıca ıssız bir yerde uçarmanız ve testlerini orada yapmanız iyi olacaktır.Uçak düşerse kimseye zarar vermez.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
62%
İlginç
18%
Eh İşte
4%
Anlamadım
7%
Kötü
0%
Berbat
9%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
7 YORUMLAR
 • Sertaç budak
  11 Ağustos 2015 at 21:39

  hocam bu projede kodları göremedim

 • Murat Duran
  11 Ağustos 2015 at 21:46

  proje zaten kodları kapsamıyor size mekanik açıdan fikir vermesi açısından yayınlandı.satın aldığını uçak kitinde program yüklü halde geliyor.

 • ali
  24 Ekim 2015 at 13:48

  Merhaba Hocam bu projenın maliyeti ortalama ne kadar olur. Teşekkürler…

 • İbrahim Gülmez
  10 Aralık 2015 at 19:18

  Hocam ben mekatronik öğrencisiyim bana degisik bi proje yapmam söyleniyor maliyeti uygun ne yapabilir

 • Hacer Pınar Vural
  16 Mart 2018 at 19:27

  Merhaba makina mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Tasarım ve bitirme olarak bende Güneş pilli model uçak tasarlamayı düşünüyorum. Biraz maliyetli olacak gibi ama sponsorum var çok şükür ki. Benim merak ettiğim konu hesaplamaları neye göre yapıyorsunuz. Ve Güneş pillerini nereden temin ettiniz?

YORUM YAP