Robotik
OKUDUĞUNUZ KONU
Güneş Enerjili Minik Robot
0

Güneş Enerjili Minik Robot

Yazar : Murat Duran25 Haziran 2015

Bu projede güneş enerjisi ile giden minik robot yapımını göreceğiz. Yapımı oldukça basit ve ucuz bir projedir. Sadece güneşli havada çalışır ve titreyerek ilerler. Malzemeler konusunda zorluk çekmeyeceğinizi düşünüyorum. İsterseniz daha değişik şekillerde süsleyebilirsiniz.

Malzemeler:

1- Minik titreşim motoru
2- Yan keski
3- Minik güneş paneli
4- Bir kaç ataş
5- Sıcak silikon tabancası
6- Lehim makinesi

Yapımı
İlk olarak motorumuza akımın geçeceği telleri lehimleyerek işe başlıyoruz.Daha sonra lehimlediğimiz tellerin diğer ucunu güneş panelimize bağlıyoruz.Ayakları yapmak için ataşları eğerek 2 adet ayak yapıyoruz.Ve son aşamada ayakları motora silikon tabancası ile sabitliyoruz ve güneşe çıkmaya hazır hale getiriyoruz.

Çalışma Prensibi

Titreşim motoru güneş paneline doğrudan bağlanıyor ve ek bir enerji kaynağı olmadan çalışıyor.Güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirip motor titreşime geçiyor.Bu sayede robot ataç tellerinin üzerinde hareket kazanıyor.Ataç tellerini daha doğru açı ile takarsanız eğer daha fazla verim sağlarsınız.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
30%
İlginç
15%
Eh İşte
0%
Anlamadım
10%
Kötü
0%
Berbat
45%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
YORUMLAR

YORUM YAP