Tasarım
OKUDUĞUNUZ KONU
Görme Engelliler İçin Zeka Küpü
4

Görme Engelliler İçin Zeka Küpü

Yazar : Murat Duran25 Haziran 2015
Ürünü Satın Al
Proje ile beraber 3D baskı kabuklar ve 3x3 lük zeka küpü gönderilir.İsterseniz montajlı olarak isterseniz demonte olarak isteyebilirsiniz. "Satın Almak İçin Yukarıda Butona Basınız"

Zeka küpü oyuncağı bilindiği gibi renklerle ayırt edilir ama görme engelli bir arkadaşımız bu renkleri fark edemez.Bu projemiz görme engelliler için olacak.Projemizde birçok kişinin severek oynadığı bir oyuncağı görme engelli arkadaşlarımız için kullanışlı hale getireceğiz.Bildiğiniz gibi rubik küpü , zeka küpü olarak da bilinir.Bu oyuncakta renkleri aynı köşede toplamaya çalışırız.Ancak görme engellilerin bunu yapabilmesi imkansız.Bunun için küpün üzerine 3D yazıcıdan çıktı alınarak yapıştırılmış çıkıntılar yerleştireceğiz.

Bu sayede görme engellilerin anlayabileceği bir oyuncak haline dönüşecektir.Bu projedeki mantık başka alanlarda da kullanılarak görme engellilerin hayatlarını kolaylaştıran uygulamalar yapabiliriz.Yapabilecekleriniz sadece sizin hayal gücünüzle sınırlıdır.

Malzemeler
1- Zeka küpü
2- 3D Yazıcıdan çıktı plastikler
3- Çift taraflı bant veya yapıştıcı

3D Yazıcı Dosyasını İndir

Öncelikle projemizde bir adet 3D yazıcı gerekmek de eğer evinizde veya tanıdığınızda yazıcı yoksa, bu işi ücretli yapan yerler mevcut oralarla irtibata geçerek cüzi miktarlara çıktı alabilirsiniz.

Yukarıdaki linkte verdiğimiz çıktıları aldıktan sonra elinizde toplamda 54 tane plastik parça olacak, bu parçaları kategorize ederek ayırınız.

Daha sonra çift taraflı bant üzerine bu parçaların düz kısımlarını yapıştırın ve aynı ebatta resimlerde görüldüğü şekilde kesin.

Kestikten sonra çift taraflı bantın izalasyonunu çıkartıp rubik küp üzerine yapıştırmaya başlayın.Burada rastgele bir yapıştırma yapılmayacak örnek, mavi renkler üzerine 1 çıktılı plastikler , kırmızı renkler üzerine 2 çıktılı plastik şeklinde yapıştırmalısınız.

Tüm yapıştırma işlemleri bittikten sonra projemiz tamamlanmış demektir.Artık bir görme engelli arkadaşımıza hediye edebiliriz.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
68%
İlginç
13%
Eh İşte
2%
Anlamadım
7%
Kötü
2%
Berbat
8%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
4 YORUMLAR

YORUM YAP