Bilgisayar
OKUDUĞUNUZ KONU
Google RankBrain Sistemi Devrede
1

Google RankBrain Sistemi Devrede

Yazar : Eda Baysal28 Ekim 2015

Google RankBrain i geleceğin ve şimdinin teknolojisi olarak görmesi ve bunun üzerinde ciddi arge çalışmaları yapması eminim ki hiçbirimizi şaşırtmadı.Yapay zeka üzerinde çalışmalar yürüten ve internette ki alışkanlıklarınızı analiz eden bir yapıya sahip olan rankbrain sistemi ile artık daha doğru sonuçlar verecek aramalar karşınıza çıkacak.Bu sistem ile bazı seo yöntemleri çöpe atılacak olsa da yinede birçok yöntem halen devam etmekte.

Yazılım devamlı olarak öğrenme üzerine kurulmuş ve sizinle ilgili istikbarat topluyor.Gezdiğiniz siteleri , neleri sevdiğinizi vs.Bilim kurgu filmlerindeki yapay zekaya sahip süper bilgisayarlar aklımıza gelip korkutmuyor değil.

Dünyaca ünlü haber kanalı Bloomberg tarafından yayınlanan habere göre, RankBrain sistemi dünyada yapılan google aramalarının şimdilik 15 ine yanıt veriyor.

Google Rankbrain

Aramalarda yapılan karmaşık soruları bile analiz edip , size en doğru sonucu verebilecek şekilde programlanmış.Doğruluk oranı %80 olarak hesaplanan RankBrain sistemi yakın gelecekte çok daha iyi hale getirilerek tüm aramalara yanıt vermesi bekleniyor.

RankBrain arama sonuçlarının şu an sadece bir parçası. Google’ın panda ve penguen gibi algoritmalarını destekleyecek 3. bir algoritma gibi düşünebiliriz. Arama sonuçlarına etkisi şu anda çok büyük olamayacak. Kısa vadede etkileri küçük olsa da kendine kendini geliştirip öğrenebildiği için uzun vadeli etkilerinin seo optimizasyon yapan insanlar için büyük olacağını tahmin edebiliriz.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
86%
İlginç
14%
Eh İşte
0%
Anlamadım
0%
Kötü
0%
Berbat
0%
YAZAR HAKKINDA
Eda Baysal
Bilgisayar mühendisiyim , gömülü sistemler ve IoT üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Proje Hocam sitesini uzun zamandır takip ediyordum ve bu oluşumun içerisinde olmak istedim.Bu sitede yazılarımı paylaşıp sizlere yararlı olmak istiyorum
1 YORUMLAR
  • Ahmet Meric
    30 Ekim 2015 at 13:42

    Bu yeni seo kriteri bence birçok siteyi etkileyecektir.Özellikle eski yöntem seo ile çalışanları

YORUM YAP