Elektronik
OKUDUĞUNUZ KONU
Gömülü Sistemler , ARM Mimarisi ve STM32F4-Discovery Kit
4

Gömülü Sistemler , ARM Mimarisi ve STM32F4-Discovery Kit

Yazar : Kıvanç Gündüz14 Temmuz 2017

Herkese merhaba arkadaşlar. Bu ilk yazımda sizlere dilim döndüğünce Gömülü sistemler , ARM mimarisi ve ST Microelectronic firmasının ürettiği 32-bit F4 serisi discovery geliştirme kiti tanıtımını yapmak istiyorum. Gömülü sistemler ve ARM mimarisi hakkında fikirlerimi aşağıda makale şeklinde , STM32F4 Discovery Kit tanıtımını ise ilgili başlık altında kendi amatör 🙂 çekimim olan youtube linkinde bulabilirsiniz.

Bu tarihten itibaren yine bu siteden ilgilenen arkadaşlar için Keil uVision5 ve STM32CubeMx üzerinden yaptığım giriş seviyesi  arm uygulamalarını paylaşmayı düşünüyorum.

Gömülü Sistemler 

Günlük hayatta bütün sistemlerin akıllı sistemlere döndüğünü hepimiz görmekteyiz. İşte bu sistemlerin o “akıllı” kısmını oluşturan sistemlere gömülü sistemler denmektedir. Aile otomobili , uçaklar , GSM , akıllı ev sistemleri vb. yapıların tamamı içerisinde birçok mikrodenetleyici barındıran sistemlerdir. Daha fazla uzatmamak adına aşağıya konu ile ilgili daha fazla bilgi almak isteyen arkadaşlar için link bırakıyorum.

Gömülü sistemler

 Neden ARM ?

Elektronik mühendisliği öğrencisi olduğum yıllarda bende hemen herkes gibi yazılım ve elektroniğe Arduino ile başlamıştım. Yaptığım stajlar neticesinde gördüğüm  endüstriyel uygulamalarda ( şehir arası otobüs koltuklarında bulunan mini Tv’ler , Akıllı telefonlar , savunma sanayi uygulamaları vb.) profesyonel tasarımlarının neredeyse tamamının ARM mimarisi temelli olduğunu gördüm.

Neden ARM sorusuna gelince ; Arm mimarileri “C” dilinde programlanan , alt register’lara ulaşıma imkan veren ve saat frekansları oldukça yüksek olan mikrodenetleyicilerdir. Bunu kıyas yaparak biraz daha açmak isterim. Kullandığımız arduino’lar arduino ide derleyicisinde yazılır. Yazılım dili “c” benzeri arduinoya özgü bir dildir. Kullanılan kütüphaneler arduino’ya özgü olsa da aslında o kütüphaneler ve bizim arduino için yazdığımız kodun altında yine c kodu çalışmaktadır. Bu cihazlar robotiğe merak duyan ve gömülü sistemlerde çalışmayacak arkadaşlar için yeterli seviyededir. Fakat özellikle elektronik mühendisliğinde sinyal işleme , görüntü işleme,  kontrol sistemlerinde profesyonel uygulamalar yapacak arkadaşlar için gömülü c dili öğrenmek olmazsa olmazlardandır.

Dikkatli incelenirse kullandığımız apple marka cep telefonlarından tutunda  , günlük hayatta karşılaştığımız akıllı ürünlerin tamamında ARM işlemci temelli tasarımlar kullanılmaktadır. Raspberry , NXP , Banana vb. gibi dünyanın en küçük bilgisayarı diye adlandırılan bu markaların tamamı arm işlemciler kullanmaktadırlar.

STM32F4-Discovery Kit

168 Mhz saat frekansına sahip 32-bit’lik bir mikro denetleyicidir. Özellikle DSP uygulamalarında , içerisinde bir çok alt sistemler olan yapıların ana beyni olarak kullanılmaktadır.  Üzerinde STM32F4VG çekirdeğini barındırmaktadır. 3-eksen ivme ölçer , dahili ses girişi ve buna bağlı dijital analog dönüştürücü , 4 adet programalanabilir LED , 2 adet buton barındırır. Yukarıdaki resimde kırmızı yuvarlak içine alınan bölge kitin kendi çekirdeğine ve programlayıcı bölgede bulunan SWD pinleri ile başka arm mimarileri de programlayabileceğiniz st-linkV2 kısmıdır.

Board Teknik Özellikleri

 • 32-bit ARM Cortex-M4F çekirdeğine sahip STM32F407VGT6 mikrodenetleyicisi, 1 MB Flash ve 192 KB RAM
 • Dahili ST-LINK/V2 JTAG Debugger
 • USB veya harici kaynaktan doğrudan 5v ile çalışabilme
 • 3 V ve 5 V luk çıkış pinleri
 • 3-eksen dijital ivmeölçer (LIS302DL)
 • Omni-Directional Mikrofon (MP45DT02)
 • D sınıfı yükselteçli ses sürücü çipi(CS43L22)
 • Sekiz adet LED:
  • LD1 (kırmızı/yeşil)(USB haberleşmesi için)
  • 3v3 power on/off LEDi
  • Dört adet kullanıcı LEDi, LD3 (turuncu), LD4 (yeşil), LD5 (kırmızı) ve LD6 (mavi)
  • 2 adet USB OTG LEDi, LD7 (yeşil) ve LD8 (kırmızı)
 • Bir adet Reset ve bir adet kullanıcı tanımlı buton
 • USB OTG için mikro-AB konnktör.
 • 100 pin’in tamamını kullanabilmeye imkan tanıyan çıkışlar.

Okumayı sevmeyen arkadaşlar için board’un amatör olarak tanıtımını yaptığım video linki

 

Umarım kafanızda bir şeyler oluşmasına yardımcı olabilmişimdir. Board ile yapılan uygulama örnekleri için tekrar görüşmek üzere.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
95%
İlginç
5%
Eh İşte
0%
Anlamadım
0%
Kötü
0%
Berbat
0%
YAZAR HAKKINDA
Kıvanç Gündüz
4 YORUMLAR
 • Tunahan PARLAYICI
  Tunahan PARLAYICI
  16 Temmuz 2017 at 15:03

  Bende bir dahaki yazımı ARM ile stm32f407 üzerine yazmayı düşünüyordum, geç kaldım sanırım. 🙂 Güzel bir konu STM ve ARM’ı kesinlikle tavsiye ederim. Elinize sağlık.

 • ozge zeki
  22 Ekim 2017 at 16:10

  Merhaba , benim elimde stm32f401vct6u mikroişlemcisi olan geliştirme kiti var, pack installerdan hangilerini install etmem gerekli?

 • Şeriban
  15 Şubat 2018 at 12:53

  Arm hangi kart üzerine çalışMayı tavsiye edersiniz ve hangisinden daha fazla kaynak bulabilirim

YORUM YAP