Arduino
OKUDUĞUNUZ KONU
Giyilebilir Teknoloji (Arduino Lilypad)
0

Giyilebilir Teknoloji (Arduino Lilypad)

Yazar : Atakan Özdin10 Aralık 2015

Başlamadan önce önemli Lily Pad 2.7V ile 5.5V arasında çalışmaktadır eğer Lily Pad’e 5.5V’den fazla güç verirseniz LilyPad’e zarar verirsiniz

Önceki yazılarımızda Arduino ve Arduino’ya nasıl başlayacağımızı anlatmıştık.Bu yazımızda ise Arduino’nun bir diğer modeli olan LilyPad’i anlatacağız.Başlığımızda dediğimiz giyilebilir teknolojinin dememin nedeni ise LilyPad’i kıyafetlerinize,kumaşa ve dilediğiniz her yere iletken tel ile dikip kullanabilirsiniz.

Lily Pad’in üzerinde diğer Arduino kartlarında olduğu gibi ATmega328 işlemcisi bulunur.Arduino bootloaderi yüklüdür yani diğer Arduino kartlarını programladığımız şekilde programlayabiliriz.A’dan B’ye USB Kablosu kullanarak Arduino’nun kendi programı üzerinden kodlayabiliriz.

LilyPad(ilk modeli)

LilyPad(ilk modeli)

Lily Pad ilk olarak yandaki fotoğrafta olduğu gibi piyasaya sürüldü.Bu karta 10 tane giriş bulunmakta.Bu girişlere led,buzzer,buton,switch gibi tüm dikilebilir ürünler dikilip kullanılabilmektedir.Bu girişlere dikilebilir ürünlerin iletken tel ile kullanılması işleri kolaylaştırmaktır.

 

 

 

LilyPad Pro

LilyPad Pro

Lily Pad’in ilk modelinde az sayıda pin bulunduğu için Arduino yetkilileri Lily Pad Pro’yu geliştirdiler.Lily Pad Pro üzerinde 22 giriş bulunmaktadır.Bu girişlere aynı Lily Pad’in ilk modeline bağlanabilen parçalar aynı şekilde kullanılmaktadır.

 

 

 

 

LilyPad’in Fiziksel Özellikleri

Lily Pad daire biçiminde bir geliştirme kartıdır.Çapı 50mm ve kalınlığı 0.8mm’dir.Lily Pad’in en büyük özelliklerinden biri de güç bağlantısı kesildiği taktirde suyla temas edebilmesidir.

Bazı Lily Pad Projeleri4

Son yıllarda akıllı bileklik ve eldiven projeleri çok popüler.Bunlardan bazıları

 Lily Pad’in Özellikleri

Mikrodenetleyici ATmega168V veya ATmega328V
Çalışma Gerilimi 2.7-5.5 V
Giriş Gerilimi 2.7-5.5 V
Dijital I/O(Giriş/Çıkış) Pinleri 14 (6′ sı PWM çıkışı olarak kullanılabilir)
Analog Giriş Pinleri 6
I/O ‘ların DC akımı 40 mA
Flash Bellek 16 KB (2 KB’ını bootloader kullanıyor)
SRAM 1 KB
EEPROM 512 byte
Clock Frekansı 8 MHz
SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
64%
İlginç
20%
Eh İşte
7%
Anlamadım
4%
Kötü
2%
Berbat
4%
YAZAR HAKKINDA
Atakan Özdin
Atakan Özdin
Balıkesir'de 11.sınıf öğrencisiyim.Yaklaşık 2 yıldır uğraştığım Arduino ve elektrik-elektronik bilgimi sizlere aktarmak için buradayım.
YORUMLAR

YORUM YAP