Tasarım
OKUDUĞUNUZ KONU
Fırçadan Robot Yapımı
0

Fırçadan Robot Yapımı

Yazar : Murat Duran25 Haziran 2015

Bu robot projesinde fırçadan temizlik robotu yapacağız.Bu robotun görevi yerleri silmek ve ovalamak annelerimize güzel bir hediye olabilir.Yapmanız gerekenleri aşağıda resimlerle ve talimatlarla anlatmaya çalıştım.
Malzemelerimiz

1- 1 adet frizbi
2- 3 adet fırça
3- 3 adet ayarlanabilir avize tutucusu.
4- 2 adet bilgisayar fanı
5- 1 adet 9V pil ve konnektörü.
6- 6 adet 1-1/2’lik civata ve 18 adet somun.
7- 6 adet 1/2’lik civata ve somunları.
8- Plastik kelepçeler.
9- Alet edavet

İlk olarak arkadaşlar fırçaların uç kısımlarını uygun matkap uçları ile delip resimlerde görüldüğü gibi ayarlanabilir avize tutucuları montaj ediyoruz.Avize tutucunun orta ayar yapılan sürgü kısmının aşağı bakacak şekilde serbestçe hareket edebilecek şekilde montaj ediyoruz.

1-1/2’lik civata ve somunlarla fırçanın uç kısımlarına açtığımız deliklerden 2 adet somun üst taraftan 1 adet somun’da alt taraftan kullanarak sağlam bir şekilde montaj ediyoruz.Avize tutucunun orta ayar sürgü çubuğunun bağlantı noktalarını frizbi üzerinde keçeli kalemle işaretleyip 1/8’lik matkap ucu ile deliyoruz.

Şimdi ise fan motorlarından titreşim mekanizmasını yapacağız.İlk olarak fan motorlarının pervanelerinden 3 veya 4 parçasını kesiyoruz.Her fanı farklı bir model olarak simetrik yapmaktan kaçınarak keserseniz titreşim etkisi daha fazla olacağından otobotunuzun hareket kabiliyeti artacaktır.Hazırladığınız fan motorlarının iç kısımlarını birbirine çevirip rotor kısımları karşı karşıya bakacak şekilde 9v pili de aralarına plastik kelepçe ile sıkıca montaj ediyoruz.Pil bağlantı uçlarının yukarıda olmasına dikkat edin.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
10%
İlginç
10%
Eh İşte
20%
Anlamadım
0%
Kötü
10%
Berbat
50%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
YORUMLAR

YORUM YAP