Teknoloji
OKUDUĞUNUZ KONU
Evde Sabun Nasıl Yapılır
0

Evde Sabun Nasıl Yapılır

Yazar : Murat Duran26 Haziran 2015

Evde sabun yapımı sanıldığı kadar zor bir işlem değildir.Bu projemizde sabun nasıl yapılır bundan bahsetmeye çalışacağız.Sabun, suyla birleştiğinde temizlemede kullanılan maddelerden kalıp ya da sıvı şekilde olanlara verilen genel isimdir. Sabunun temizleyici etkisi, suyu çeken ince bir tabaka ile yağ parçacıklarını sarabilme yeteneğinden doğar. Bakalım sabun nasıl yapılıyormuş..

Kullanılacak Malzemeler:

160 mL bitkisel yağ
50 mL Su
16 gram sodyum hidroksit (kostik)
Aromaterapik yağlar (bu tarifte lavanta yağı ve lavanta yağını desteklemek için lavanta bitkisi de kullanılacak, farklı aromatik yağlarda deneyebilirsiniz.)
Derin plastik bir karıştırma kabı
Cam kavanoz
Karıştırma aparatı
El blenderi
Döküm kaşığı
Sabun kalıbı (dikdörtgen ve silikon olabilir)
Kesim bıçağı
Termometre
Maske, eldiven, önlük, gözlük (kişisel güvenlik için)

Suyumuzu bir cam kavanoza alıyoruz ve üzerine sodyum hidroksiti ekliyoruz ve karıştırmaya başlıyoruz (Bu iki karışım bir araya geldiği zaman zehirli bir gaz çıkardığı için maske kullanılması tavsiye edilir). Bu karıştırma işlemi sırasında kapta sıcaklık artışı gözlenebilir. Ürünü 1 saat kadar dinlendirmemiz ve termometre ile sıcaklığı kontrol etmemiz gerekmektedir. Oda sıcaklığına düştüğü zaman sıcaklığı, sabunlaşma işlemine başlanabilir. Bunun için sabun kalıbımızın içine bitkisel yağ karışımımızı koyduktan sonra, hazırladığımız sodyum hidroksit karışımımızı yağımıza ekliyoruz. İşlemin daha verimli olması ve karışımın homojen olabilmesi için el blenderi kullanılabilir.

Bu sırada sabunda hızlı bir katılaşma olacaktır. Daha sonra lavanta yağını azar azar ve yedirerek karışımımıza ekleyebiliriz ve lavanta taneleriyle ürünümüzü destekleyebiliriz. Şimdi ürün sabun kalıplarına konulmak üzere hazırdır. Kalıbımızın altına yağlı kağıt ekleyebiliriz, çıkarmak kolay olsun diye. Ürün bu kalıp içinde 2 ile 5 gün arasında dinlendirilmeli. Dinlenen ürün, sabun kalıbının kenarlarını açtığınızda küçük ayrıklar şeklinde gözüktüğü zaman kuruduğunu anlayabilirsiniz. Daha sonra kalıbı ters yüz ederek sabunu çıkarabilmeniz mümkün olacaktır. Bir bıçak yardımıyla, bu kalıbı istediğiniz ebatlarda dilimlemeniz mümkün olacaktır.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
46%
İlginç
9%
Eh İşte
10%
Anlamadım
18%
Kötü
3%
Berbat
14%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
YORUMLAR

YORUM YAP