Teknoloji
OKUDUĞUNUZ KONU
Evde Basitçe BiyoDizel Üretimi
1

Evde Basitçe BiyoDizel Üretimi

Yazar : Murat Duran26 Haziran 2015

Bir varili alıyorsunuz, sülocuda altına bir sülo yaptırın, varilin altını kesip, bu süloyu varilin altına kaynatıyorsunuz.Birde 0,35 KW bir motor alarak karıştırıcı yaptırıyorsunuz devrin düşük olması lazım yada en uca bir karıştırıcı yaptırın, komple bütün mile karıştırıcı yaparsanız problem olabilir. sadece uca karıştırıcı yaptığınızda 900 devir bir karıştırıcı ile yapabilirsiniz.Varilin yan çeperine karşılıklı olarak birer boy köşebent kaynak yaptırmanız sizin için daha iyi bir karışım sağlayacaktır. 1, 1/4 Yani bir, bir çeyrek boyutunda bir manşonu ve yarım parmak bir manşonu huninin kaynak yapıldığı yerin 3 cm üstünden kaynak yaptırın, birisi resistans için biriside mal alma musluğu için, bu arada mutlaka huninin ucuna da bir küresel vana koyun.Bu arada, size mutlaka dijital bir termometre gerekmektedir enda yı tavsiye ederim karaköyde mühendisler var, davut bey e selam söyleyin 65 TL ye birtane alın, bir kontaktör aracılığı ile, resistansı istediğiniz derecede çalıştırabilirsiniz.. bu işin iki önemli püf noktası vardır.

1) ısıyı reaksiyon sırasında sabit tutabilmek,
2) güzel karışım sağlamak

Aşağıda belirttiğim yöntem temiz yağ içindir.Kullanılmış yağ için olanda formül ve reaksiyon dereceleri aynı ancak, üretim yöntemi birazdaha meşakatlidir.

Formül 100 kg içindir öncelikle resistansımızı açıp yağımızı 63 dereceye getiriyoruz.. bu arada karıştırıcıyı çalıştırırsanız yağın tamamının aynı dereceye gelmesini sağlamış olursunuz.. yağınız 63 dereceye geldiğinde bu derecede sabit tutun ve karıştırıcı çalışmaya devam etsin.Bir kabda 16 KG metil alkole 450 gr kostik koyun ve güzelcene karıştırın. kostik boncuk olursa daha rahat erir.. iyicene eriyene kadar karıştırın.. bu karışım sırasında metil alkol ve kostik karışımı(metoksin) mümkün mertebe koklamayın.. ayrıca gözünüze ve yüzünüze sıçramaması içinde gerekli önlemleri alın.. işiniz bittiğinde kabı tekrar kullanmak istiyorsanızda bol su ile tekrar yıkayın.. metoksil karışımının kesinlikle uzun süre beklememesi gerekmektedir. bu sebeple yağın ısısı 63 dereceye yaklaştığında karışımı hazırlayın, işiniz bitince de kabı temizleyin. yoksa metoksin karışımı hazırladığınız kab sanki içinde alçı yapılmış gibi beyaz olur.. birdaha zor kullanırsınız.

Metoksin karışımının 3/1 ini yağın içine dökün ve 5-10 dakika karışsın.. daha sonra da diğer 3/1 ini daha sonrada en son kalan 3/1 i.. metoksin karışımı ve yağ 1 saat kadar karışmaya devam etsin.. bu arada en üstten şeffaf bir bardak ile numune alın.. malzeme karışmaya başladıktan 20 dakika sonra alın bu numuneyi.. sonra karıştırma işlemi devam ederken şeffaf bardağı kontrol edin, üstten yağın rengi açılmaya başladımı eğer alttaraf koyu üsttaraf açık renkte ise ozaman bu iş tamam demektir.1 saatin sonunda, birdaha başka bir bardakla üstten numune alın, ilk aldığınızla arada bariz bir renk farkı varsa bu iş oldu demektir neyse işlem bittikten sonra karıştırıcıyı kapatın ve en az 8 saat dinlenmesini bekleyin üstten aldığınız 3. numune de artık mal saydam ise çok güzel malımız hazır demektir eğer limonata gibi ise o zaman alkol fazla gelmiş demektir.Alkolün uçurulması gerekmektedir.

Gelelim gliserinin alınmasına.. 8-10 saatlik beklemenin sonunda varilin altındaki huninin ucundaki 1 parmak genişliğindeki küresel vanayı açın birşey akmaya bilir birşeylerle dürtün ve simsiyah bir sıvı geldiğini göreceksiniz.. bu yağın içinde bulunan gliserindir yüz kg de en az 14-15 kg gibi gliserin gelir.. bu normaldir.. siyah sıvı sarı yağa dönene kadar bekleyin, sonrada vanayı kapatın artık mazotumuz kullanmaya hazır ancak bir ince filitre daha edilirse süper olur bunun için ya katmanfiltre (en iyisi bu, bu makinayı 3000 TL ye bizden temin edebilirsiniz biz bio dizel yapıp satmıyoruz sadece yağ oresleri ve ) eğer imkanınız yoksa traktörlerde kullanılan atom filitre ile süzün aracınızda kullanıcağınız bio dizeli, huninin üstünden bağladığınız musluktan alıcaksınız huni seviyesinde kalan mazotu en son birkaç seferinkini birleştirip, tekrar çöktürüp öyle kullanınmazotu filitre ettikten sonra, densto metre ile ölçerek mazot seviyesine gelene kadar gazyağı ekleyin mazotunuz hazır.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
54%
İlginç
16%
Eh İşte
11%
Anlamadım
10%
Kötü
2%
Berbat
7%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
1 YORUMLAR

YORUM YAP