Tasarım
OKUDUĞUNUZ KONU
Evde Basit Termos Yapımı
2

Evde Basit Termos Yapımı

Yazar : Murat Duran26 Haziran 2015

Bu projede basit ev yapımı termos yapacağız. Bildiğiniz gibi termos içerisine konulan maddenin sıcaklığını mümkün olduğunca aynı tutmaya çalışan bir yalıtım sistemidir. Bu sistem sayesinde içerisine sıcak koyarsanız sıcak, soğuk koyarsanızda soğuk kalır.

Gerekli malzemeler şunlardır:

– 1 adet cam kola şişesi
– 1 adet eski plastik deterjan şişesi(kola şişesinin içine girebilmesi lazım)
– Pamuk
– Alüminyum folyo
– Yapıştırıcı

Öncelikle kola şişesi ile deterjan kutusunu iyice temizliyoruz. Sonra kola şişesinin etrafını alüminyum folyo ile sarıyoruz ve oynamayacağı şekilde yapıştırıyoruz. Deterjan kutusunu altından kesiyoruz. Kola şişesinin ağzını deterjan kutusunun ağzına oturtuyoruz.(boşluk kalmamalı) Kola şişesinin hareket etmemesi ve daha verimli bir termos olması için kola şişesi ile deterjan şişesinin arasındaki boşluğu pamuk ile dolduruyoruz.

Deterjan şişesini kapatıyoruz.Deterjan şişesinin etrafını tamamen alüminyum ile sarıyoruz ve iyice yapıştırıyoruz.(çıkmaması lazım). Çayımızın daha uzun süre aynı ısıda kalmasını istiyorsak verimi artırmak için bir de kapak yapalım.(isteğe bağlı)
Termosun içinde 2 kez yuvarlana bileceği ve boyunun 2 katı kadar 2 alüminyum parça kesiyoruz.Bunlardan birinin üstüne ince ince pamuk serpiştiriyoruz. Diğeri ile üstünü kapatıp yapıştırıyoruz.(içinden pamuk çıkmamalı) Bunun ortasını termosun kapağına denk getiriyoruz.Tutup hafifçe aşağı doğru çekiyoruz. Termosun çıkabileceği şekilde etrafını bantlıyoruz. Termosumuz hazır.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
33%
İlginç
13%
Eh İşte
15%
Anlamadım
16%
Kötü
7%
Berbat
16%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
2 YORUMLAR
  • 18 Şubat 2019 at 22:15

    Bende aliminyum folyo yok lütfrn açık olan hemen yazsın başka ne olabilie veya neler olabilir 10 dakikam kaldı hemen ama hemen acil yazın lütfen 🙁 🙁 🙁 🙁 🙁 🙁 🙁 🙁 🙁 🙁

  • 19 Şubat 2019 at 21:31

    çok açık değildi tam olarak anlayamadım. Yazı bilinçsiz bir insan tarafından yazılmış. Okulda yapacaktık bilgi edinmek için baktım ve bu malzemeleri götürdüm. Herkes benden farklı malzeme getirmişti. Yazan yazara teşekkür ederim senin sayende artı alamadım ve bu artılar bizim karnemizi etkiliyor…
    … Karneyi sen almadığın için bilmezsin ama bu karne puanları virgülden sonraki sayı da dahi kişinin hayatını belirliyor. Umarım bir daha hiç yazı yazmazsın insanların bazıları beğenmiş olabilir ama onların akli-dengesi yok herhalde.

YORUM YAP