ultrasonik sensör - Proje HOCAM
POPÜLER
HİT KONULAR
SIRALAMA
Arduino Projeleri
 
ARDUINO – Tinkercad Kullanarak Çabucak Başlayın
 
Arduino İle Dijital Metre Yapımı
 
Arduino Sallama Çay Makinesi
 
Arduino ve NRF24L01 ile Uzaktan Kontrol Uygulaması
 
Arduino Bulanık Mantık Sıcaklık Nem
 
Arduino İle GY-NEO6MV2 GPS Modül Kullanımı
 
Sesleri LCD Ekrana Yazdırma
 
Arduino Park Sensörü
 
Android Kontrollü Oda Lambası
 
Potansiyometre İle Led Parlaklığı Ayarı
 
2.4 inch Dokunmatik TFT Ekran İle Paint Uygulaması
 
Arduino TFT Ekranda Sıcaklık Nem Gösterimi
 
Bitki Dostu ‘SAKSIBOT’ Nem Ölçer
 
Arduino ve 5110 Lcd ile Uv Metre Yapımı
Arşivler
En Son
 
DEVAMINI OKU
6 Mart 2017

Arduino İle Park Sensörü Yapımı

Merhaba arkadaşlar şimdi sizlerle düşük bütçeli arduino ile bir proje yapalım.Buradaki amacımız günümüz araçlarında olan park sensörü mantığını kullanarak hareket edelim.Belli kademelerle yazdığımız kodumuzda yaklaşan cisme göre hem buzzer hem de led aracılığı ile yaklaşan mesafeyi algılamaya çalışacağız.Mesafe yaklaştıkça sıra sıra ledler devreye girecek ve buzzer yaklaşan cisme göre ses şiddetini arttıracak.

Kullanılan Malzemeler

ARDUINO 4 ADET LED 5 ADET 220 OHM DİRENÇ 1 ADET BUZZER BREAD BOARD YETERİ KADAR JUMPER KABLO

Projenin Malzemelerini Satın Al

×Bu proje için gerekli malzemeleri Proje Hocam garantisi ile tek sepette satın alabilirsiniz.Malzemeler proje [...]
59341
 
DEVAMINI OKU
16 Ocak 2016

Robot Yapmak ve HC-SR04 Mesafe Sensörü

Merhaba arkadaşlar ben Enes yeni yazmaya başladım HC-SR04 mesafe sensörü yazımda umarım size faydalı bilgiler verebilirim.İlk yazımda sizlere robot yapmak ve bunu yaparken kullandığımız cihazlardan birinden bahsedeceğim.Robot yaparken veya bu tarz projelerle uğraşırken ilk olarak kullandığımız cihazların teorik vemekanik bilgilerinin neler olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Tabi ki her şey hemen olmaz bundan dolayı bir projeye başlamadan önce ilk olarak kullandığımız cihazı deneyip çalışma mantığını kavramamız bize büyük ölçüde yardımı dokunacaktır. Ben size öncelikle robotik projelerde kullanılan sensör çeşitlerinden biri olan HC-SR04 mesafe sensöründen bahsedeceğim.

HC-SR04 [...]

16714
 
DEVAMINI OKU
26 Aralık 2015

Arduino ile Mesafe Ölçme 7 Segment Display

Herkese merhaba. Bugün Arduino ve HC-SR04 mesafe sensörü kullanarak mesafe ölçme işlemini 7-Segment led ile birlikte yapacağız.

Malzeme listesi:

Arduino Mega (Uno veya mini ile de yapabilirsiniz) HC-SR04 Ultrasonik mesafe sensörü 4-Digit 7-Segment Led Yeteri kadar Jumper kablo

Mesafe’yi Lcd’ye yazdıran projeye buradan ulaşabilirsiniz.

Biz bu projede mesafeyi 7-Segment Led’e yazdıracağız. 7-Segment LED ondalık sayıların gösteriminde kullanılan elektronik bir görüntülüme cihazdır. ” a , b , c , d , e , f , g , p ” şeklinde isimlendirilen toplamda 8 adet LED’den oluşmaktadır.

#gallery-2 { margin: [...]
25329
 
DEVAMINI OKU
18 Temmuz 2015

Arduino Paletli Tank Robotu

Projemiz arduino ile hazırlanmış paletli sisteme sahip engellere çarpmayan ve hava karardığında lambalarını yakan bir tank robotu.Projemizde bittiğinde gerçekten güzel görünüyor.Videosunu izleyebilirsiniz.Projede Dagu firmasının geliştirdiği paletli robot şasesi kullanılmaktadır.İki adet dc motordan güç alan robotun torku yeterince tatmin edici.

Düz zeminlerde sorunsuz hareket edebilmekte.Çok kaygan zeminlerde sorun yaşayabilirsiniz.

Malzemelerimiz

1- DAGU DG012-SV Robot gövdesi 2- H köprüsü TB6612FNG 3- Arduino leonardo 4- Ultrasonik sensör 5- Servo motor 6- iki tane mavi led 7- Buzzer 8- fotodirenç 9- direnç 1,2 kΩ 10- breadboard

Malzemeleri temin [...]

15556
 
DEVAMINI OKU
16 Temmuz 2015

Ultrasonik Sensör LCD Mesafe Ölçümü

Daha önceki derslerimizde HC-SR04 ultrasonik sensörün algoritmasından bahsetmiştik.Bu dersimizde ise algoritmadan okuduğumuz veriyi bilgisayar yardımı olmadan LCD üzerinde nasıl yazdırılır bunu göreceğiz.

Projemizde Kullanacağımız Malzemeler

1- Arduino UNO 2- HC-SR04 Ultrasonik Sensör 3- LCD Ekran 4- Breadboard

Projeyi lazer metre tarzında kullanma imkanınız mevcut çünkü anlık olarak ölçümler alabilirsiniz.Çok yüksek hassasiyete sahip değil ama yinede bir ön bilgi olabilir.

#gallery-8 { margin: auto; } #gallery-8 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: center; width: 100%; } #gallery-8 img [...]
26405
 
DEVAMINI OKU
25 Haziran 2015

Engel Algılayan Robot Yapımı

Son zamanlarda Arduino çok fazla kullanılan bir elektronik kart oldu hemen hemen her elektronik projenizi kolaylıkla yapabileceğinizi bu kart ile şimdi basit bir robot yapacağız.Robotumuz da bir adet ardunio kalkan kiti kullanıyoruz bu kit sayesinde robotumuz duvara çarpmayacak.Gelişmiş engel algılayan algoritması sayesinde duvar gördüğünde hangi yön daha uzun mesafedeyse o yöne doğru hareket gerçekleştirir.

Malzemelerimiz

1- Arduino Uno 2- Arduino Prototype Shield 3- HC-SR04 sensör 4- Büyük Servo Motor (2 adet) 5- Mikro servo motor 6- L293D motor sürücü 7- 9V Pil ve 6V pil 8- Plastik malzeme ve tekerlekler

Öncelikle robotumuzu gövdesini aşağıda resimlerde [...]

25327
Sosyal Platform
Sosyal Platform
Tübitak 4006 Bilim Fuarı
Tübitak 4006 Bilim Fuarı
Robot Projeleri