servo - Proje HOCAM
POPÜLER
HİT KONULAR
SIRALAMA
Arduino Projeleri
 
ARDUINO – Tinkercad Kullanarak Çabucak Başlayın
 
Arduino İle Dijital Metre Yapımı
 
Arduino Sallama Çay Makinesi
 
Arduino ve NRF24L01 ile Uzaktan Kontrol Uygulaması
 
Arduino Bulanık Mantık Sıcaklık Nem
 
Arduino İle GY-NEO6MV2 GPS Modül Kullanımı
 
Sesleri LCD Ekrana Yazdırma
 
Arduino Park Sensörü
 
Android Kontrollü Oda Lambası
 
Potansiyometre İle Led Parlaklığı Ayarı
 
2.4 inch Dokunmatik TFT Ekran İle Paint Uygulaması
 
Arduino TFT Ekranda Sıcaklık Nem Gösterimi
 
Bitki Dostu ‘SAKSIBOT’ Nem Ölçer
 
Arduino ve 5110 Lcd ile Uv Metre Yapımı
Arşivler
En Son
 
DEVAMINI OKU
5 Eylül 2015

Humanoid Yürüyen Servo Robot

Yürüyen servo robot denildiğinde aklımıza ciddi paralar harcanarak hazırlanmış robotlar gelir.Yapacağımız robot tıpkı insan gibi adım atmakta.Bu projeyi yaparken denge merkezini çok iyi ayarlamanız gerekmektedir.Aksi halde robotunuz dengede durmayacaktır.

Projede en ucuz servo motorlar kullanılmıştır.Bu yüzdende çok fazla ağırlık yüklememeniz gerekmektedir.Mümkün olduğunca hafif malzemeler kullanmanız gerekecektir.

Malzemeler

1- Arduino UNO 2- Breadboard 3- Servo Motor x4 (TowerPro 9g) 4- Jumper Kablolar 5- Oyun hamuru

Projemizin yapılış resimleri aşağıda mevcuttur.Aşağıdaki resimleri bakarak benzetmeye çalışınız.İlk önce servo motorlarını birbirine [...]

11178
 
DEVAMINI OKU
23 Temmuz 2015

Raspberry Pi İle Servo Pan Kontrolü

Raspberry Pi yeni yeni popülerleşmeye başlayan açık kaynaklı çok yüksek işlemci performanslı bir geliştirme kartıdır.Arduino dan farklı bir bilgisayar gibi işletim sistemi kurup bu sistem üzerinde programlar çalıştırabilmesidir.Görüntü işleme gibi yüksek işlemci özellikleri gerektiren uygulamaları bile hiçbir bilgisayar bağlantısı olmadan kendi içinde yapabilirsiniz.

Bu projemizde ise Raspberry Pi ile servo pan kontrollü nasıl yapılır bundan biraz bahsedeceğiz.Robot kollarda kullanılan basit pan üzerinde entegre edilmiş iki adet servo motorumuz mevcut bu motorları Raspberry Pi ile kullanacağız.

Malzemeler

1- Raspberry Pi 2- Servo motor x2 3- Pan tanımı 4- İsteğe [...]

2107
 
DEVAMINI OKU
27 Haziran 2015

Visual Basic Arduino Servo Motor Kontrolü

Visual basic arduino haberleşmesinden bahsedelim.Visual basic IO kütüphanesi ile arduino’nun bulunduğu portu göstererek haberleştirmesini gerçekleştirir.Bu projemizde servo motor kontrolünü visual basic arayüzünden kontrol edeceğiz.Projemiz bilgisayar ile kontrol edebileceğiniz bir donanımdır.Örneğin bilgisayarınızdan evinizin garaj kapasını açıp kapatabilirsiniz.

Daha büyük bir proje olarak düşünürsek eğer , bir fabrikada boru hattından akan sıvı ürünün akışını kontrol edebilirsiniz.Bu projeler basitçe anlaşılabilmesi için ufak donanımlarla yapılmaktadır.Daha fazla geliştirip gerçek hayatta kullanmak sizin hayal gücünüze kalmıştır.

Malzemeler:

Arduino [...]
3815
 
DEVAMINI OKU
27 Haziran 2015

Arduino Opencv ile Nesne Tespit Ve Takip Programı Yapımı

Arduino Opencv ile usb haberleşmesi üzerinden nesne takip programını anlatacağım.Opencv kütüphanesini kullanarak bilgisayarmzın kamerasından görüntü işleyebiliyoruz.Görüntüyü tespit ettiğinde nesnenin koordinatları visual studıo’dan seri iletişim yoluyla arduinoya aktarılır.Koordinatlar işlenerek servo motorlara iletilir.Bu sayede nesne hareket ettirildiğinde servo motorlar sayesinde nesneyi takip ettirebiliriz.

Malzemeler:

1- Arduino 2- 2 Adet servo motor 3- Batarya

Yazılım:

Opencv

arduino kod

visual studio kod

#gallery-5 { margin: auto; } #gallery-5 .gallery-item { float: left; margin-top: [...]
4299
 
DEVAMINI OKU
27 Haziran 2015

El Hareketiyle Kontrol Edilen 5 Eksen Robot Kol

Bu projede el hareketimizle robot kol kontrolünden bahsedeceğim.Günümüzde robot kollar birçok alanda kullanılmakta.Özellikle hassasiyet gerektiren uygulamalar, tehlike arz eden mekanlarda sıkça kullanılmaktadır.Tabikide robot kolun kontrol edilmesinde birçok yöntem var.Fakat her yöntem aynı hassasiyeti göstermiyor.Bu proje de ivme ölçer kullanarak kontrol edeceğiz.

Peki neden ivmeölçer kullandık?

İvmeölçerlerden anlık veri alma hızı diğer sensörlere oranlı oldukça iyi.Sensörü hareket ettirdiğimizde eksen konumlarının değiştiğini görebiliriz.Aldığımız bu konumların değerlerini hareketi sağlamak için kullanacağız.

Malzemeler:

Arduino (2 adet) 5 adet 9gr servo [...]
5838
 
DEVAMINI OKU
26 Haziran 2015

Arduino Matlab Haberleşmesi ile Servo Motor Kontrolü

Bu projede matlab gui ile arduino matlab haberleşmesi yapılarak servo motoru kontrol ediyoruz.Matlab bildiğiniz üzere mühendislik hesaplamaları yapabilen mühendislerin çok sıklıkla kullandığı faydalandığı bir programlama arayüzüne sahip bir sistem.Matlab sadece matematiksel hesapmalalar yapabilen bir program değil gui arayüzüyle kontol uygulamaları yapmak çok kolay.Yüksek hassasiyette hesaplama yapabildiğinden ve karmaşık fonksiyonları çok hızlı işleyebildiğinden matlab çok tercih edilen bir programdır.Bu projemizde Matlab ile arduino iletişimi sağlanmış ve servo motorun kontrolü yapılmıştır.

Malzemeler:

Arduino Servo motor

Öncelikle matlab programınıza arduino [...]

3364
Sosyal Platform
Sosyal Platform
Tübitak 4006 Bilim Fuarı
Tübitak 4006 Bilim Fuarı
Robot Projeleri