robot projesi - Proje HOCAM
POPÜLER
HİT KONULAR
SIRALAMA
Arduino Projeleri
 
ARDUINO – Tinkercad Kullanarak Çabucak Başlayın
 
Arduino İle Dijital Metre Yapımı
 
Arduino Sallama Çay Makinesi
 
Arduino ve NRF24L01 ile Uzaktan Kontrol Uygulaması
 
Arduino Bulanık Mantık Sıcaklık Nem
 
Arduino İle GY-NEO6MV2 GPS Modül Kullanımı
 
Sesleri LCD Ekrana Yazdırma
 
Arduino Park Sensörü
 
Android Kontrollü Oda Lambası
 
Potansiyometre İle Led Parlaklığı Ayarı
 
2.4 inch Dokunmatik TFT Ekran İle Paint Uygulaması
 
Arduino TFT Ekranda Sıcaklık Nem Gösterimi
 
Bitki Dostu ‘SAKSIBOT’ Nem Ölçer
 
Arduino ve 5110 Lcd ile Uv Metre Yapımı
Arşivler
En Son
 
DEVAMINI OKU
21 Ekim 2016

Arduino XY Çizim Robotu

Kağıt üzerine çeşitli şekiller çizen resim yapan xy plotter denilen Çizim Robotu. Bu projemiz x-y-z eksenlerini kullanarak dev resimler yapmamıza izin veriyor. Gerekli düzenlemeleri yaptığınızda odanızın duvarına istediğiniz resmi çizdirebilirsiniz. Sistem asılı bir şekilde duruyor aksi taktirde yatay halde resim yapmamız mümkün değil gondolamız yerçekiminin yardımılya istediğimiz yere götürüyoruz. Proje Sandy Noble’ın mükemmel bir projesidir.

Projede Kullanılan Malzemeler

 Arduino Uno Step Motor (2 adet) Adafruit Motor Shield (İsteğe göre a4988 kullanılabilir) Breadboard Mikro Servo Kayış veya misine (Uzunluğu çizim robotunuzun uzunluğuna göre alınmalı ) 12v Güç [...]
40778
 
DEVAMINI OKU
31 Ağustos 2015

Direksiyon Kontrollü Arduino RC Araba

Arduino rc araba yapımını daha önceden görmüştük kontrol için andorid işletim sistemli cep telefonu kullanmıştık.Bu projemizde ise direksiyon ile kontrol edeceğiz.Çocukluğumuz araba yarışı oyunlarını hep direksiyon ile oynardık.Projemiz sayesinde artık oyuncak arabalarımızı da direksiyon ile kontrol edebileceğiz.

Direksiyonumuzu USB ile bilgisayarımıza bağlıyoruz ve javascript üzerinden kontrolle sinyaller arabamıza iletiliyor.

Malzemeler

1- Arduino UNO + Nano 2- RF alıcı verici devresi 3- L298n motor sürücü 4- RC araba 5- USB oyun direksiyonu

HTML5 Gamepad APi ile verileri okuyoruz okunan veriler bilgisayarınıza bağlı olan arduino Uno üzerinden radyo [...]

7119
 
DEVAMINI OKU
30 Ağustos 2015

Arduino Ollie Benzeri Robot Yapımı

Ollie benzeri robot türleri piyasada çokça satılmaya başlandı genelde eğlence amaçlı yüksek teknoloji oyuncak olarak satılan bu robotlar.İleride fiyatları ucuzladığında tüm çocuklarda olacak.Sphero firması tarafından geliştirilen bu oyuncaklar hem kalitesi hemde teknolojisi bakımından kendini sevdirdi.Tek sorunları fiyatları şuanda piyasada 400 TL gibi bir fiyata satılmaktadır.

Sitemizin hitap ettiği kitle maker ruhuna sahip insanlar olduğundan bizde araştırdık ve benzer bir robotun yapımına ulaştık.Sitenin birinde Wingman nickli bir üye tarafından paylaşılan bu robot ollie ye çok benzeme de mantığı aynı.

#gallery-2 { margin: auto; } #gallery-2 [...]
10841
 
DEVAMINI OKU
2 Ağustos 2015

Arduino EMG Sensörü El Kontrolü

3B yazıyı teknoloji gelişmesiyle birçok protez uzuvlarında üretimi bir hayli kolaylaştı.Ayrıca robotik uzuvlar ile çalışmalarda genişledi.Şimdi arduino ve sensörlerinin yeni bir uygulama alanını göreceğiz.Robotik bir eli kendi elimiz gibi nasıl kullanabiliriz? tabiki gerekli sensörler yardımıyla.İlk uygulamalar genelde bir flex sensör ile yapılıyordu ama hassas sonuçlar vermediğinden dolayı bu yöntem ile ilgili çalışmalar sonlandırıldı diyebiliriz.

Şimdi yeni popüler ve daha sağlıklı sonuçlarda veren yöntem EMG sensörü ( Elektromiyografi) anlamı, Elektronik kas ve sinir grafisi.Aslında kas ve sinir hareketlerini ölçebilen bir yöntem.Projemizde kullanacağımız [...]

24415
 
DEVAMINI OKU
18 Temmuz 2015

Arduino Paletli Tank Robotu

Projemiz arduino ile hazırlanmış paletli sisteme sahip engellere çarpmayan ve hava karardığında lambalarını yakan bir tank robotu.Projemizde bittiğinde gerçekten güzel görünüyor.Videosunu izleyebilirsiniz.Projede Dagu firmasının geliştirdiği paletli robot şasesi kullanılmaktadır.İki adet dc motordan güç alan robotun torku yeterince tatmin edici.

Düz zeminlerde sorunsuz hareket edebilmekte.Çok kaygan zeminlerde sorun yaşayabilirsiniz.

Malzemelerimiz

1- DAGU DG012-SV Robot gövdesi 2- H köprüsü TB6612FNG 3- Arduino leonardo 4- Ultrasonik sensör 5- Servo motor 6- iki tane mavi led 7- Buzzer 8- fotodirenç 9- direnç 1,2 kΩ 10- breadboard

Malzemeleri temin [...]

15556
 
DEVAMINI OKU
25 Haziran 2015

Robotlar İçin Kauçuk Lastik Teker Yapımı

Robot projelerinde sıklıkla kullandımız şeydir Tekerler hemen hemen olmazsa olmazlardandır.Özelliklede hızlı gitmesini veya yol tutuşu istediğimiz yerlerde.Bu projemizde sizlere yüksek yol tutuşu sağlayacak lastikleri nasıl evinizde yapacağınızı göstereceğiz.

Öncelikle malzemelerimize göz atalım.

1- Plastik kapaklar (su şişesi kapakları olabilir) 2- Tutkal 3- Kauçuk

Öncelikle kapakları resimlerde gördüğünüz gibi yerleştirin merkeze yerleltirdiğinizden ve kaymamasından emin olduktan sonra hazırladınız kavuçuk karışımını bu kapakların arasına dikkatlice dökün dökerken aralarda boşluk kalmamasına ve her tarafa eşit olarak yayıldığından emin olun.

En son [...]

2262
Sosyal Platform
Sosyal Platform
Tübitak 4006 Bilim Fuarı
Tübitak 4006 Bilim Fuarı
Robot Projeleri