POPÜLER
HİT KONULAR
SIRALAMA
Arduino Projeleri
 
Arduino Analog Hız Ölçer Yapımı
 
ASSEMBLY Dili ile Arduino Kodlama
 
ARDUINO – TINKERCAD Proje #3
 
Ledinizi Sensör Yapın !
 
ARDUINO – TINKERCAD Proje Özelleştirme #2
 
ARDUINO – TINKERCAD Proje Özelleştirme #1
 
ARDUINO – Tinkercad Kullanarak Çabucak Başlayın
 
Arduino İle Dijital Metre Yapımı
 
Arduino Sallama Çay Makinesi
 
Arduino ve NRF24L01 ile Uzaktan Kontrol Uygulaması
 
Arduino Bulanık Mantık Sıcaklık Nem
 
Arduino İle GY-NEO6MV2 GPS Modül Kullanımı
 
Sesleri LCD Ekrana Yazdırma
 
Arduino Park Sensörü
Arşivler
En Son
 
DEVAMINI OKU
5 Kasım 2018

ASSEMBLY Dili ile Arduino Kodlama

 

Merhaba,

Bugün ARDUINO UNO’ya  işlemcilerin ana dili olan ASSEMBLY dilinde nasıl kodlama yaparız ona bakacağız. ARDUINO proje geliştirirken kullanılan IDE ve arkasındaki GCC derleyicisi C-kod arasına yazılan ATmega328 Assembly komutlarını (inline Assembly) gayet rahat bir şekilde entegre edebildiğinden bu iş gayet da kolay bir şekilde başarılabilir.

Peki bunun faydası nedir diye düşünüyorsanız, şu listeyi inceleyin:

program çalışma hızı – ASM kodları Arduino kodlarına nazaran defalarca daha çabuk çalışır. Örneğin: 10K pin 8-13 yak/söndür döngüsü – Arduino süresi: 459ms            ASM süresi: 7ms kod ve bellek boyutları – [...]
855
 
DEVAMINI OKU
8 Eylül 2017

Android Kontrollü Oda Lambası

Herkese merhaba bu projemizde anahtar ve android telefondan odamızın lambasını  röle ve vavien kullanarak kontrol edeceğiz. Role ve vavien kullanmamızın sebebi hem anahtardan lambamızı açıp kapatırken hemde telefondan bu işlemi gerçekleştirmemizi sağlayacak. Öncelikle vavien ve röle hakkında kısa bilgiler vermek istiyorum.

            Vavien iki yollu bir elektrik anahtarıdır. Kapalı veya Açık konumda iken A bacağını B veya C bacağına bağlar. Vavien anahtarlar karşılıklı çalışır bir odada 2 anahtar ile bir lamba kontrol etmek istediklerinde vavien anahtar kullanılır.

           Röle üzerinden akım geçtiği zaman çalışan elektromanyetik bir devre elemanıdır. Üzerinden [...]

29904
 
DEVAMINI OKU
12 Kasım 2016

Arduino Sesli Kontrol

Bu projemizde Arduino’muza android cihazımızdan bluetooth ile bağlanıp sesli komut göndereceğiz. Hadi başlayalım!

Gerekli malzemeler

Arduino prototipleme kartı (UNO R3 modelini kullandım) Bluetooth modülü (HC-05 kullandım) Android cep telefonu veya tablet Bir bardak çay (ince bellide demli demli)

Benim kullandığım bluetooth modülü HC-05. Modülün nasıl kullanıldığını detaylı anlatmayacağım ama kısaca bahsetmek gerekirse; üzerinde 6 pin var ve bu projede bize 3 tanesi yeterli. Vcc pinini 3.3 Volta, Gnd pinini toprak hattına, Tx pinini Arduino üzerindeki Rx hattına bağlayacağız. Burada dikkat etmemiz gereken önemli nokta, bluetooth üzerindeki Tx pini Arduino [...]

29321
 
DEVAMINI OKU
5 Mart 2016

Arduino Sd Kart Üzerine Web Server Kurulumu

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere Türkçe kaynak sıkıntısı olan bir Arduino güzelliğinden bahsetmek istiyorum.Bildiğimiz ve okuduğumuz üzere Arduino ile hayal ettiklerimizi yapmak aslında çok eğlenceli ve kolay olduğu sürekli söylenmekte fakat ne yazık ki türkçe kaynak bulmak led uygulamaları dışında pekte kolay sayılmıyor.Kendimden biliyorum bir proje aşamasındayım ve bu proje internet üzerinden fiziksel ortam kontrolü ve otomasyonunu konu alan yapay zeka barındıran bir çalışma, çalışmam bittiğinde tabikide sizlere gerekli yerler hakkında arzu ederseniz elimden geldiği kadar açıklama yapabilirim fakat şuanda projem hakkında konuşmak doğru olmayacağı kanısındayım.

Şimdi [...]

12448
 
DEVAMINI OKU
29 Temmuz 2015

Raspberry Pi PWM ile Led Kontrolü

Gömülü sistemler konusunda rakipsiz sayılabilecek bir geliştirme kartı olan Raspberry Pi ile bu projemizde PWM tekniği kullanarak led parlaklığını kontrol edeceğiz.

Öncelikle PWM nedir bundan bahsedelim.PWM (Pulse Width Modulation) yani türkçesi basit haliyle bir sinyal modülasyon tekniği olarak tanımlanabilir. Sinyal bilgisinin aktarım için uygun hale çevirilmesi amacının yanı sıra güç kontrolü sağlamak ve elektrik makineleri, güneş pili şarj üniteleri gibi özel devrelere destek olmak amacı da taşır.Raspberry Pi PWM ile hemen hemen her türlü uygulama yapılabilir.

Duty Cycle Nedir ? Görev döngüsü anlamına gelmektedir, yapılan işlemin süresini belirler.Bu süre ne kadar [...]

673
 
DEVAMINI OKU
23 Temmuz 2015

Raspberry Pi İle Servo Pan Kontrolü

Raspberry Pi yeni yeni popülerleşmeye başlayan açık kaynaklı çok yüksek işlemci performanslı bir geliştirme kartıdır.Arduino dan farklı bir bilgisayar gibi işletim sistemi kurup bu sistem üzerinde programlar çalıştırabilmesidir.Görüntü işleme gibi yüksek işlemci özellikleri gerektiren uygulamaları bile hiçbir bilgisayar bağlantısı olmadan kendi içinde yapabilirsiniz.

Bu projemizde ise Raspberry Pi ile servo pan kontrollü nasıl yapılır bundan biraz bahsedeceğiz.Robot kollarda kullanılan basit pan üzerinde entegre edilmiş iki adet servo motorumuz mevcut bu motorları Raspberry Pi ile kullanacağız.

Malzemeler

1- Raspberry Pi 2- Servo motor x2 3- Pan tanımı 4- İsteğe [...]

2107
Sosyal Platform
Sosyal Platform
Tübitak 4006 Bilim Fuarı
Tübitak 4006 Bilim Fuarı
Robot Projeleri