POPÜLER
HİT KONULAR
SIRALAMA
Arduino Projeleri
 
Arduino Analog Hız Ölçer Yapımı
 
ASSEMBLY Dili ile Arduino Kodlama
 
ARDUINO – TINKERCAD Proje #3
 
Ledinizi Sensör Yapın !
 
ARDUINO – TINKERCAD Proje Özelleştirme #2
 
ARDUINO – TINKERCAD Proje Özelleştirme #1
 
ARDUINO – Tinkercad Kullanarak Çabucak Başlayın
 
Arduino İle Dijital Metre Yapımı
 
Arduino Sallama Çay Makinesi
 
Arduino ve NRF24L01 ile Uzaktan Kontrol Uygulaması
 
Arduino Bulanık Mantık Sıcaklık Nem
 
Arduino İle GY-NEO6MV2 GPS Modül Kullanımı
 
Sesleri LCD Ekrana Yazdırma
 
Arduino Park Sensörü
Arşivler
En Son
 
DEVAMINI OKU
19 Aralık 2015

Arduino Güneş Takip Sistemi Yapımı

Güneş takip sistemi , enerjiyi verimli kullanmak amacıyla tasarlanmış ve uzun yıllardır çeşitli geliştirmeler yapılarak güncelleniyor.Bu projeyi yabancı bir internet sitesinde gördüm ve çok hoşuma gitti özellikle mekanik bölümü kendileri yapmışlar çokta güzel olmuş.

Proje iki eksenli bir sistem 2 tane servo motor ile kontrol edilmekte , ilk servo motor alt kısımda yatay hareketi sağlarken diğer servo motor üst bölümde dikey hareketi sağlamaktadır.Pan sistemleri gibi çalışmaktadır.Ayrıca üst kısımda ldr için özel hazırlanmış artı şekinde yuva mevcut bu yuva güneş ışığının ayarlanmasını sağlamakta.

Projenin Temel Malzeme Listesi

Arduino UNO 9g Servo Motor (2 [...]
65003
 
DEVAMINI OKU
3 Ağustos 2015

Solar İmpulse Yeni Bir Rekor Kırdı

Güneş enerjili uçak teknolojinin günümüzdeki en iyi örneği olarak gösterilen Solar İmpulse yeni rekorlara imza atıyor.Dünya turunun yarısını tamamlayan Solar İmpulse turun 8. etabını yani Japonya-Hawaii arasındaki yolculuğunu tamamladı.

André Borschberg ve Bertrand Piccard’ın, Abu Dabi’den başladıkları yolculukları 5 ay sürecek.Dünya turu süresinde sadece yere 12 kez inmesi planlanan uçağın toplamda 35000 km yol yapacağı açıklandı.Projenin amacının temiz enerjiye dikkat çekmek olduğunu açıklayan proje yöneticisi André Borschberg sürekli olarak uçak üzerinde iyileştirmeler yaptıklarını belirtti.

#gallery-3 { margin: auto; } #gallery-3 .gallery-item [...]
2521
 
DEVAMINI OKU
19 Temmuz 2015

Güneş Enerjili Şarj Pirizi / Window Socket

Akıllı cep telefonları hayatımıza gireli çok olmadı ama en büyük sorunlarından biride şarj süreleri genelde akıllı telefonların kullanım sürelerine göre ortalama 1 gün civarı gitmekte.Buda kullanıcıyı rahatsız edebiliyor.Çünkü eğer ki akşam telefonunuzu şarj etmediyseniz ertesi gün düşük bataryada gezebilir ve şarjınız her an bitebilir.

2013 yılından yurt dışı kaynaklı bir şirket Solar Window Socket isminde bir ürünle piyasaya çıktı.Bu ürün güneş enerjili şarj cihazları arasında ciddi anlamda satış rakamlarına ulaştı  şimdilerde ülkemizde de popüler olmaya başladı.

#gallery-4 { margin: auto; } #gallery-4 .gallery-item { float: left; margin-top: [...]
8882
 
DEVAMINI OKU
7 Temmuz 2015

Güneş Enerjili Titreşimli Robot

Güneş enerjili titreşimli robot projesinde enerjini direkt olarak elektrik enerjisine çeviren malzemelere fotovoltaik piller yada paneller denir.Bu paneller sayesinde üzerine güneş ışığı geldiğinde elektrik üretir ve bu enerjiyi direkt olarak kullanabiliriz.

Bu projemizde ise güneş enerjisiyle çalışan basit bir robot yapacağız.Robotumuz güneş ışığına çıktığında titremeye başlıyor.Ben kendi odamda kullanıyorum camın önüne koyuyorum.Güneş doğduğunda tiremeye başlıyor ve telefondaki titreşim tarzında bir ses çıkartıyor buda doğal bir alarm görevi görmekte.

Projemizde kullandığımız malzemeler

1- Güneş paneli 2- Titreşim motoru 3- Ataç (1 adet yeterli) 4- Havya lehim [...]

8654
 
DEVAMINI OKU
26 Haziran 2015

Kartondan Güneş Fırını Yapımı

Güneş fırını güneş ışıklarını odaklayarak (toplayarak) tencerede yemek pişirilebilecek ısıya ulaşılıyor. Özellikle güneşin parlak olduğu günlerde tencerenin ısısı 130-140 dereceyi buluyor. Güneş ocağı evlerin yanı sıra kırda, piknikte ve dağcılıkta da ideal bir alet. Ocakta kış aylarında bile yemek pişirilebiliyor. Tek şart havanın güneşli olması. Yangın çıkarma riski olmayan güneş ocağı rüzgarlı havalarda da kullanılabiliyor ve tüp gibi çevredeki oksijeni tüketmiyor. Tüp fiyatlarının her gün arttığı ülkemizde güneş ocağı kullanımının artacağını umuyorum. Balkonlar güneş alıyorsa yaz kış kullanabilir.

Yapacağımız güneş fırınında kullanacağımız malzemeler :

1- Karton [...]

264227
 
DEVAMINI OKU
25 Haziran 2015

Güneş Enerjisinden Telefon Şarjı

Bu projemizde güneş enerjisi ile telefon şarjı nasıl yapılır öğreneceğiz.Yapacağımız proje taşınabilir bir güneş enerjili şarj cihazıdır.Açık havalarda performansı oldukça yüksektir.Projemizin maliyeti fazla değildir.Bu yüzden hemen hemen herkezin yapabileceği bir projedir.Projeyi yapmak için aşağıdaki resimlerden ve anlatımlardan faydalanabilirsiniz.

Malzemeler

1- 3 şarj edilebilir pil 2- 7805 Voltaj regülatörü 3- Dirençler (75k ve 50k ohm) 4- USB dişi fiş 5- 3.4V-8V + DC-DC dönüştürücü 6- Pil yuvası (4 hücreli) 7- GÜNEŞ PANELİ (1w veya daha yüksek Nomial gerilim: 5v) 8- Engelleme Diyot

#gallery-11 { margin: auto; } #gallery-11 .gallery-item [...]
33467
Sosyal Platform
Sosyal Platform
Tübitak 4006 Bilim Fuarı
Tübitak 4006 Bilim Fuarı
Robot Projeleri