POPÜLER
HİT KONULAR
SIRALAMA
ROBOTİK
 
DEVAMINI OKU
11934
 
DEVAMINI OKU
11224
 
DEVAMINI OKU
13793

 
DEVAMINI OKU
25613
 
DEVAMINI OKU
13640
 
DEVAMINI OKU
12586

 
DEVAMINI OKU
18477
 
DEVAMINI OKU
8963
Arşivler
En Son
 
DEVAMINI OKU
11 Ağustos 2017

Arduino ile Akıllı Sunucu Odası (Server Room)

İyi günler arkadaşlar. Bildiğiniz gibi artık birçok şey kendiliğinden çalışır konuma gelmeye başladı, yani kendine ait denetleme mekanizması sayesinde akıllandı. Bunlar günümüzün kaçınılmazı haline gelmeye başlamışken, iyiden iyiye akıllı odalar hatta evler de yaygınlaşmaya başladı. Mikrodenetleyicilerin gelişmesi ve ulaşılabilirliğinin kolay olması nedeniyle kendi akıllı odalarımızı tasarlamamız mümkün olmaya başladı, bu çalışmada ise basit anlamda bir sunucu odası (server room) tasarlayacağız. Bu oda Arduino, buzzer ile birlikte, gaz (mq2), sıcaklı ile nem (dht11) algılayıcılarına (sensörler) sahip olacaktır ayrıca bir de göstergemiz (lcd) ve uyarı anlamına gelen birkaç ledimiz [...]

18130
 
DEVAMINI OKU
1 Ağustos 2015

Arduino Alev Sensörü Uygulaması

Bu projemizde arduino ile alev sensörü uygulaması yapacağız.Genellikle yangın alarm sistemleri duman algılamaya dayalıdır.Ama bu sensör ile alev çıktığında da algılayabilir bir proje olacak.Ayrıca yangın söndüren robotlarda kullanılan bir sensör çeşididir.Sensörün kalitesine göre değişen özellikleri mevcuttur.Ortalama 760 nm ~ 1100 nm ışık dalga boyunda doğru çalışırlar.Yaklaşık 60° köşesindeki yangın varlığını algılayabilirler.Çalışma sıcaklığı -25 ~ +85 °C dir.

Uygulamamızda Kullanılacak Malzemeler 1- Arduino UNO 2- UV Alev Sensörü 3- Buzzer 4- Breadboard 5- Çakmak

#gallery-1 { margin: auto; } #gallery-1 .gallery-item { float: left; margin-top: [...]
20533
 
DEVAMINI OKU
27 Haziran 2015

Görme Engelliler İçin Ultrasonik Radar Projesi

Bu projede görme engelliler için geliştirelen ultrasonik radar sistemini göreceğiz.Temel olarak ultrasonik sensör cisimlere olan mesafeyi ölçer.Mesafe uzaksa alarm uzun aralıklarla çalar mesafe kısaldıkça aralıklarda kısalarak kullanıcıyı uyarır.Alarm çalma hızı arttıkça mesafeninde azaldığını anlayan kullanıcı yönünü değiştirerek engel olmayan yönü bularak yoluna devam eder.

Proje arabalardaki park sensöründen esinlenerek yapılmıştır.Basit ama etkili bir sistemdir.Ayrıca maliyetini düşünecek olursak ortalama 50 tl civarında.Okul projesi olarak yapabilirsiniz veya çevrenizdeki bir görme engelli arkadaşınıza hediye edebilirsiniz.

Malzemeler:

Arduino nano veya [...]
15942
Proje Hocam Market
Robot Malzemeleri
Tübitak 4006 Bilim Fuarı
Tübitak 4006 Bilim Fuarı
Uzman’a Sor
Uzman'a Sor
Sosyal Platform
Sosyal Platform
ARDUİNO