Arduino
OKUDUĞUNUZ KONU
ESP8266 İle IOT Projeleri
0

ESP8266 İle IOT Projeleri

Yazar : Erdi Dedemli13 Şubat 2016

Nesnelerin interneti(Internet of Things) son yıllarda oldukça yaygınlaşan ve bir çok uygulama alanı konudur.Elektronik dünyasında Arduino ve Raspberry Pi’nin yaygınlaşması ile çok daha kısa sürelerde ortaya proje şansına sahibiz.Bu gelişmelerden sonra bir de hayatımıza ESP8266 girdi.Fiyatı uygun olan bu modül,kablosuz ağlara bağlanma,internet siteleri ile bağlantı kurup veri gönderebiliyor.

Hatta web sunucu olarak da görev özelliklerine sahiptir. Yurtdışında “Arduino Killer” olarak tanımlanan ESP8266’nın yukarıdaki resimde pinleri ile kullanıcı çok hızlı bir şekilde kullanmaya başlayabilir.Bu modülü Arduino’ya bağlayarak ortaya Internet of Things(IOT) projeleri çıkarmak oldukça basitleşiyor. Arduino ile bağlantısını kurduktan sonra oldukça kolay bir şekilde kablosuz ağlara baglanıyor.IP adresi alıyor ve istediği her şeyi yapabiliyor.

ESP8266-pins

Besleme Devresi

ESP8266,datasheetinde belirtildiği gibi 3,3 voltluk besleme gerilimi ile çalışan bir çiptir.Eger çipe 5 volt vermeye kalkışırsanız aşırı ısınması ve bozularak fonksiyonlarını kaybetmesine yol açar.Bir nevi modülü yakmış olursunuz.Bu yüzden bağlantınızı yaptıktan sonra güç vermeden önce bir kez daha gerilimleri kontrol etmenizde fayda vardır. Devrenize güç verirken güç kaynağının gerilimi 5v olursa (örneğin bilgisayarın USB çıkışı 5V)bunu 3.3V çevirerek ESP8266’ya güç vermelisiniz.Bu işlemi yapmanın bir çok yöntemi vardır.Ben LDO(Low Dropout Regulator) yöntemini kullanıyorum.LDO’lardan biri LM117’dir.BU regülatörün basit devresi:

esp8266-1

Bu devreyi kurduktan sonra çıkış gerilimini ölçerek devam etmenizi tavsiye ederim…

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
42%
İlginç
4%
Eh İşte
13%
Anlamadım
13%
Kötü
0%
Berbat
29%
YAZAR HAKKINDA
Erdi Dedemli
Erdi Dedemli
Erciyes üniversitesi Elektrik-Elektronik ögrencisiyim aynı zamanda Erciyes Teknoparkta Start-up şirketine sahibim.Amatörce elektronik üzerine proje çıkartmaktayım
YORUMLAR

YORUM YAP