Elektronik
OKUDUĞUNUZ KONU
Elektrik Şoku Veren Eldiven Yapımı
0

Elektrik Şoku Veren Eldiven Yapımı

Yazar : Murat Duran26 Haziran 2015

Proje için gerekli malzemeler:

Fotoğraf Makinesi
Kimyasallara karşı dayanıklı eldiven.
Devre montaj kutusu. 3*2*1,5 cm
Alüminyum Folyo
2* on-off toggle switch.
Bir tane basmalı (shack) anahtar.
AA pil tutucu ve tutkal.
Havya,lehim,zil teli,keski,tornavida vb.

DİKKAT: Proje yüksek voltaj ile çalışmaktadır. Kondansatörün bağlantılarına DİKKAT edin. + ve – bacakları ters bağlarsanız yüksek voltajda patlama olabilir. Devreyi SİGORTALI koruyucu hatta GÖZLÜK takarak çalıştırın.

İlk olarak fotoğraf makinesini tornavida yardımıyla sökerek başlıyoruz. Kamerayı açın ve üzerindeki herhangi bir elektronik devreye dokunmamaya çok dikkat edin. Pili dikkatlice çıkarın. Metal bir tornavida yardımıyla resimde 1 numara olarak gösterilen yerde bulunan kondansatörün iki bacağını kısa devre ettirin. Böylece kondansatör üzerideki akım boşalmış olacaktır.

Fotoğraf makinesinin flaş devre kısmını şekilde görüldüğü gibi plastik kasadan ayırıyoruz. Çıkarma işleminde devreye zarar vermemeye özen gözterin. Devrelerin montajı makine markaları ve modellerinde farklı olduğu için lütfen dikkatli olun.

Kondansatörün – ve + bacaklarından şekilde görüldüğü gibi iki adet kablo ucu çıkartıyoruz. Çektiğimiz kablonun 220 volta dayanıklı omasına dikkat edin. Flaş patlaması anında ortaya çıkan yüksek voltajı burada bulunan kondansatörün bacaklarından çekeceğiz.

Elektrik bantı ile uçları açıkta tel kalmayacak şekilde izole ediyoruz. Aslında arkadaşlar projemiz burada bitti sayılır. Bundan sonra flaş devresini kutuya montaj ediyoruz ve kablonun iki ucunu eldivenin uçlarına yerleştiriyoruz. Bu haliyle sistem kullanılmaya hazır. Resim çekme düğmesine basıldığı anda dışarıya çektiğimiz kablonun uçlarında 220 volt ve yukarısında bir enerji meydana gelecektir. Sistemi biraz daha sağlıklı ve işlevsel hale getirmek istiyorsanız bundan sonraki adımları izleyebilirsiniz. 2 mod olarak çalışacak devre için aşağıda bulunan devreyi oluşturacağız.

Evet arkadaşlar resimde 1 numaralı yer kırmızı led diyotun bağlı olduğu yer. On-off anahatarlardan birini pil ile kamera flaş devresini oluşturan resimde görülen 3 numaralı bölgeye montaj ediyoruz.Şemada görülen To glove fingertips eldiven uçlarına gidecek olan kablo uçları.

Devreye bağladığımız flipswitch (shack anahtar) kondansatörü şarj etmek için kullanılacaktır bu yüzden her zaman açık olacaktır. Devremizi oluşturduktan sonra proje kutumuza montaj ediyoruz.Proje kutumuza 4 adet delik açıyoruz. Switch çaplarına göre şekilde görüldüğü ebatlarda delikler açıp montaj işlemini tamamlıyoruz.

Şimdi geldik test kısmına. Devrenin kondansatör bacaklarından çıkardığımız kablo uçlarının birini eldivenin baş parmağına diğerini orta parmağa alüminyum folya kullanarak şekilde görüldüğü montaj ediyoruz.Devreden sabit gerilim elde etmek için sadece güç anahtarını açmanız yeterli olacaktır.Devre üzerinde bulunan Led diyot sürekli gerilim var iken yanacaktır. Kondansatör bacaklarında bulunan anahtarın teki sürekli açık olup şarj olmayı sağlayacak. Diğer anahtar ise bir kaç saniye yaklaşık 300 v çıkış vermeyi sağlayacaktır.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
41%
İlginç
18%
Eh İşte
0%
Anlamadım
32%
Kötü
5%
Berbat
5%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
YORUMLAR

YORUM YAP