Robotik
OKUDUĞUNUZ KONU
Duvara Tırmanan İbex Robot
8

Duvara Tırmanan İbex Robot

Yazar : Murat Duran4 Ağustos 2015

Robot denilince aklınaza genelde insansı eli kolu bacağı olan mekanik cihazlar geliyor olabilir.Ama rabotlar sadece onlardan ibaret değil, şuan bahsedeceğimiz ibex robot duvarda tırmanabilme özelliğine sahip , yüksek oranda vakum etkisi yaratarak duvarda gezebiliyor.Birçok örneği mevcut ama bu robot en hızlılarından birisi.

Ciddi anlamda mühendislik hesapları yapılarak tasarlanan bu robot türü alışılagelmiş 4wd araçlardan çok farklı.Yüksek binalarda izleme gözetleme yapabilirsiniz.Örnek vermek gerekirse plaza tarzı cam binaların içerisini gözetleye bilirsiniz.Robotunuzun altına entegre edeceğiniz kamera sayesinde gözetleme yapabilirsiniz.

Projede Mikro Metal HP Redüktörlü motor serisi kullanılmış bu hem hız hemde hafiflik sağlamakta.Ayrıca tekerlek sürtünmesi minimumda , çünkü kullanılan tekerlekler ince ve yer ile olan teması çok az.

Merdeki vakum motoru olarak fırçasız DC motor kullanılmış.Bu motor multicopterler de kullanılan motorların aynısı güçlü bir motor almanızı öneririm.Fırçasız motoru sürebilmeniz için ESC (Elekctronic Speed Control) kullanmanız gerekiyor.Ayrıca bu hızdaki bir motoru beslemek içinde Lipo pil kullanmanızı öneririm.Şase olarak çok hafif ve dayanıklı bir malzeme gereklidir.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
77%
İlginç
8%
Eh İşte
2%
Anlamadım
8%
Kötü
0%
Berbat
5%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
8 YORUMLAR
 • burak
  11 Eylül 2015 at 10:50

  öğrencilere yaptırsak nekadar maliyet çıkar acaba

 • Γιαννης
  6 Kasım 2015 at 01:17

  gardas bunun yapilisi nasil oluyor bi bizle paylassan ya okul icin boyle bi proje yapmam gerek bunu cok begendim yapmak istiyorum sadece biraz daha fazla bilgi lutfen ben var olmak yunanistandan

 • Burak KALE
  21 Kasım 2015 at 16:08

  hocam öncelikle iyi günler,
  Makine Mühendisliği okumaktayım mekatronik sistemler dersi bünyesinde proje olarak cam temizleyebilen robot yapmam gerekiyor. tek taraflı camda tutunabilmesi gerektiği için sizin bu projeniz bana en yakın gelen proje sizden ricam paylaşabilirseniz nasıl yapıldığını öğrenmek isterim.
  teşekkürler.

 • Mert emre
  7 Ekim 2016 at 10:14

  Sa. Burada kullanılan malzemelerin adını bile bitiş varsa verebilir mi acil Laz’ım proje yapıcam

 • Mert Emre
  7 Ekim 2016 at 10:16

  Malzeme isimleri Laz’ım bilen.birisi var mı

 • mcmlxv
  7 Kasım 2016 at 01:43

  hocam malzeme listesine nasıl ulaşabiliriz ?

 • 8 Şubat 2018 at 20:59

  merhaba. hayirli islerdilerim. size. bu robotunuzun. ucretinizi. söyleyin. bana ilk. önce paranizi. alacaksiniz.
  1 saat. icinde. paranizi. alinca. yolarsiniz. paranizi forex bank. gonderecem.
  umarim. cevap verirsiniz. allaha emanet olun

YORUM YAP