Teknoloji
OKUDUĞUNUZ KONU
Dronelar Kargo Teslimatında Kullanılıyor
0

Dronelar Kargo Teslimatında Kullanılıyor

Yazar : Metin Görpüz31 Ocak 2016

Kim 30 dk’da hafta sonu-içi ayrımı olmadan kargo istemez ki? 

Bilim-kurgu gibi duran insansız hava araçları kullanarak e-ticaret sitelerinden alınan ürünleri sahiplerine teslim etmek sandığımızdan daha kısa bir süre içerisinde gerçeğe dönüşebilir. Bu konuda iki önemli haber var. 1400 ABD’li tüketici ile yapılan araştırma sonuçlarına göre, tüketicilerin üçte ikisi önümüzdeki 5 yıl içerisinde dronelar ile kargo sevkiyatının gerçeğe dönüşmesini bekliyorlar. Dahası, tüketicilerin %48’i drone ile teslim edilecek siparişler için 5 dolar daha fazla ücret ödemeyi tercih edeceklerini belirtirken, %79’u da drone teslimatı yapan perakende sitelerinden daha çok alışveriş yapacaklarını söylüyorlar.

Kullanım alanları her geçen gün artan dronelar google ve amazon tarafından artık kargo tesliminde kullanılmaktalar. Dünyanın en büyük kargo şirketi olan DHL’de bu konuya arge yapmış ve kargo teslimat denemelerine başlamış. Deneme amaçlı drone ile kargo tesliminde paketlerin en fazla 340’gr olacağı bildiriliyor. Bu nedenle testlerde kullanılan paketlerin içerisinde hafif ürünlerin olacağı bildiriliyor. Tabi zamanla bu dronelar güçlendirilip daha büyük ürünlerin gönderimin de de kullanılacaktır.

ABD’de drone için sıkı kurallar olduğundan bu projenin hizmete geçmesi daha zaman alacak gibi. Özellikle Türkiye’de dronelar ile yapılan kargo teslimatlarında ne gibi problemler yaşanır tahmin bile edemiyoruz. Ama ülkemizde de bu tür çalışmaların yapılacağına inanıyor ve bekliyoruz.

Haber Kaynağı : Tek-Think

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
93%
İlginç
0%
Eh İşte
0%
Anlamadım
0%
Kötü
0%
Berbat
7%
YAZAR HAKKINDA
Metin Görpüz
Metin Görpüz
Elektronik Teknikeriyim. Gömülü sistemler üzerine kendimi geliştirmek istiyor ve geliştiriyorum. Sizlere 'Proje Hocam' aracılığı ile bazı projelerimi paylaşıyor ve çevirmenlik yapmaya çalışıyorum. Umarım sizlere faydalı oluyorumdur. Saygı ve sevgilerimle.
YORUMLAR

YORUM YAP