Haberler
OKUDUĞUNUZ KONU
Drone Sahipleri Kayıt Altına Alınacak
1

Drone Sahipleri Kayıt Altına Alınacak

Yazar : Murat Duran18 Ekim 2015

Drone satışlarının bir anda patlaması nedeniyle Amerika’da artık bu tür hava araçları kullananların lisans alması gerekiyor.Artık gözüken o ki elektronik markete gittiğinizde elinizi kolunuzu sallayarak hava aracı sahibi olamayacaksınız.Bunun bir lisansını alıp öyle kullanmanız gerekecek.

Bu yöntem ile illegal uçuşların önüne geçmek hedeflenmektedir.Uçuş hatları üzerine tehlike arz eden uçuşlar radar tarafından tespit edilebilecek ve trafik kontrol kuleleri tarafından uyarılacak.Böylece, tehlike arz eden durumlara drone (2)anında müdehale edilebilecek.Kısacası artık eğlence için oyuncak hava aracı uçurmak eskisi kadar kolay bir iş olmayacak.Şuan hangi boyutlara kadar olan droneların kayıt altına alınacağı bilinmiyor.

Düşünüldüğünde mantıklı bir uygulama , hava araçlarının çok artması ve bu araçların görüntüleme için kullanılabilmesi arkesi seviyede tehdit teşkil etmektedir.Askeri bölgelerin dışarısında dahi fotoğraf çekmek yasakken böyle bir hava aracının uçurulması bence de yasaklanmalı ve lisanslanmalıdır.

ABD Federal Havacılık Dairesi tarafından hazırlanan talimatnameye göre ise 2017’den önce tamamlanması beklenmiyor.Örnek olarak izinsiz drone uçurması sebebiyle Amozan firmasına kesilen milyon dolarlık ceza gösteriliyor.Yasadışı uçuş yapan hava araçlarını etkisiz hale getirmek için geliştirilmiş bir cihazın videosu yakın gelecekte yüksek güvenlik bölgelerinde kullanılmaya başlayabilir.

Kendinize drone yapmak isterseniz sitemizdeki projeleri inceleyebilirsiniz.Örnek drone projesi

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
67%
İlginç
17%
Eh İşte
0%
Anlamadım
0%
Kötü
0%
Berbat
17%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
1 YORUMLAR

YORUM YAP