Haberler
OKUDUĞUNUZ KONU
Donanım Projesi Geliştirirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
0

Donanım Projesi Geliştirirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Yazar : Tuğkan Pilka22 Nisan 2016

Herkese merhabalar.Donanım Projesi Geliştirirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar.Bugün belki de ileride size tonla servet kaybettirecek sıkıntıları şimdiden görmenizi sağlayacak, hakkınızı korumanıza yardımcı olacak ince detaylardan bahsedeceğim. Öncelikle bu yazdıklarımın hepsi tecrübelerimle sabittir. Bu sektörde çok fazla projenin dosyalarını karıştırdım, her ulustan birçok girişimci ile tanışma fırsatı edindim ve kendimce birçok ders çıkardım. İsterseniz yavaş yavaş başlayalım.

1.Kural: Vaktinden Önce Gelen Ün, Ün Değildir

Ne demek istedim şimdi? Çok basit. Uluslararası alanda proje geliştirmiş çoğu kişinin projesinin durdurulmasının tek sebebi vaktinden önce kendilerini göstermeleridir. Ne gibi?

Geliştirdiğiniz projenin amacı ve hizmetini asla ve asla patent edinmeden göstermeyin. Sabredin, vakti gelince reklamınızı yaparsınız. Eğer elinizde patentsiz bir şekilde projenizi halka açarsanız, biri sizden önce davranarak sizin projenizi patentleyerek elinizden alabilir. Yapacağınız hiçbir şey kalmaz.

Bunu şöyle de örnekleyebiliriz. Örneğin ben bir Arduino projesi geliştirerek bunu nasıl yaptığımı projehocam.com üzerinden paylaştım. Bu yazımı gören diğer siteler bu projenin aynısını geliştirerek kendi sitelerinde paylaşacaktır. Eğer patentini alırlarsa, benden projeyi paylaştığım sitedeki yazımın silinmesini isteyebilir, beni ve projehocam.com’ u tazminat ile tehdit edebilirler.

2.Kural: Takım İşlerinde Daima Güvenilir Kişilerle Çalışın

Sebebi çok basit. Onlarca satır kod, yüzlerce bağlantı yapıyoruz. Projenizi sizin gibi bilen birisi, sizden önce davranarak projeyi sahiplenebilir, onu satabilir, sizi saf dışı bırakabilir.

3.Kural: Geliştirmeden Kimseye Bahsetmeyin

Benim de çok sık yaptığım bir hatadır bu. Aklıma gelen fikirleri insanlarla paylaşmayı seven bir yapıya sahibim. Ama bu bazen benim için bir kabus haline geliyor. İnsan psikolojisi bir şey ne kadar anlatırsa onu o kadar sıradanlaşmış bir şey olarak algılar. Yani siz aklınızdaki fikri ne kadar çok paylaşırsanız fikir ne kadar iyi olursa olsun bir süre sonra onu yapılması gereksiz bir şey gibi görmeye başlarsınız. Dolayısı ile fikrinizi hayata geçirmekten vazgeçebilir, onu yaparken sıkılarak yarıda bırakabilirsiniz.

makerproject

4.Kural: Amacınız Para Kazanmak Değil İnsanlığa Bir Şeyler Katmak Olsun

Para için yola çıktıysanız şimdiden vazgeçin. Bir şey geliştirdiyseniz bunu insanlığın yararına sunun. Elbetteki çabalarınızın karşılığını maddi bir şekilde almanız gerekli fakat bundan önce başarınızla Dünya’ da neleri değiştirebileceğinizi hayal edin. Emin olun bu yapı sizi her gün daha da ileriye götürecek ve başarı yolunu sizin önünüze serecektir.

Buyrun size bir örnek

hiçbir karşılık beklemeden size bu yazıyı yazmamın tek sebebi insanlığa ve size bir şeyler katmak. Emin olun başka hiçbir amacım yok. İşte bu kafa yapısı beni bazı noktalarda başarılı kıldı. Eminim ki sizi de başarılı kılacaktır.

Hepinize projelerinizde başarılar dilerim. Umarım bu tavsiyelerle sizlere ufak bile

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
74%
İlginç
0%
Eh İşte
11%
Anlamadım
0%
Kötü
0%
Berbat
16%
YAZAR HAKKINDA
Tuğkan Pilka
Tuğkan Pilka
Adım Tuğkan Pilka. Doğa Okulları' nda 11. sınıf öğrencisiyim. Ekibim ile yazdığım yazılım ile Harvard Üniversitesi tarafından Amerika' ya davet edildim. Şu anda ekibimle birlikte Arduino Tank projesi üzerinde çalışıyorum.
YORUMLAR

YORUM YAP