Teknoloji
OKUDUĞUNUZ KONU
Dil Kontrollü Tekerlekli Sandalye
0

Dil Kontrollü Tekerlekli Sandalye

Yazar : Murat Duran31 Temmuz 2015

Felçli hastaların en büyük sorunlarından biriside büyük ölçüdeki felçlerinden dolayı joystick kontrollü tekerlekli sandalyeleri kullanamamaları Georgia Teknoloji Enstitüsü araştırma görevlileri tarafından dil ile kontrol edilebilin bir tekerlekli sandalye sistemi geliştirildi.Felçi hastaların %95 lik kısımında dilde felç olmadığını fark eden araştırma görevlileri neden dil kontrol için kullanılmasın demişler ve araştırmaya koyulmuşlar.

Projenin sonucunda mükemmel bir kontrol mekanizması ortaya çıkmış.Daha önce farklı bilim adamları beyin kontrolü ile denemişler ancak bu çalışmadan çok fazla verim alamamışlar.

Uygulama son zamanlarda gençler arasında çok popüler olan piercing sistemiyle yapılmakta dile yerleştirilen metal ile dişlerdeki alıcılara dokundurarak kontrol sağlanmakta.Daha önceden denen birçok yöntem mevcut , set komutlarıyla , beyin dalgalarıyla , kamıştan üflenen hafa ile ama hiç biri bu yöntem kadar başarılı olmamış.

Dil Sürüş sisteminde Dil üzerine yerleştirilen küçük bir mıknatısın yarattığı manyetik değişim özel aygıtlar tarafından algılanıp bunu çeşitli araçların kontrol edilmesine imkan veren komutlara dönüştürebiliyor. Motor yetenekleri açısından güçlü bir kas olan Dilin her hareketinin, kulaklığa gönderdiği sinyaller Kulaklıktaki sensörlerle akıllı telefona aktarılıyor. Bu sinyaller akıllı telefondaki mevcut uygulama ile komuta dönüşerek tekerlekli sandalyeyi hareket ettiriyor. Beyinden gelen elektrik sinyallerini komuta dönüştürebilen sistemler de mevcut fakat hala gelişim aşamasında olan bu sistemler kullanımları sırasında yoğun konsantrasyon gerektiriyor.

 

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
75%
İlginç
25%
Eh İşte
0%
Anlamadım
0%
Kötü
0%
Berbat
0%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
YORUMLAR

YORUM YAP