Tasarım
OKUDUĞUNUZ KONU
Çinden 3D Yazıcı Almak
1

Çinden 3D Yazıcı Almak

Yazar : Emre DÖLEK27 Ağustos 2017

Merhabalar öncelikle Türkiye Piyasasında Pahalı olabilecek 3D yazıcı çinden nasıl alırız bunlardan bahsedeceğim Gearbest Aliexpress Amazon Gibi Sitelerden Vergi ödeyerek nasıl bir yazıcı alabiliriz bunun üzerinde bilgilendirme yapacağım. Daha öncesinden bir çok kez yurtdışından ürün aldım. Son Gelen Gümrük Kanunlarında 30 Euro ve üstü alışverişlerde %20 Vergi ödemekteyiz daha öncesinde bu rakam 75 Euro idi. 3D yazıcılar genelde 200 dolar ve üstü olduğundan malesef ki hobi için de olsa arge çalışmalarında kullanacaklar için de olsa vergi ödemek zorunda kalıyoruz.

Öncelikle X Sitesinden aldığımız bir ürünü takip numarasıyla PTT üzerinden takiple bakıyoruz ya da bu firmanın vermiş olduğu firma takip numarası ile de kontrol edebilirsiniz. Firmadan çıkan ürün Türkiyeye ulaştığında zaten gümrük müşavirleri tarafından siz aranıyorsunuz. Daha öncesinde kargonuzun geldiğini size mail yoluyla belirtiyorlar. Daha sonrasında size kargoyu kabul edip etmediğiniz soruluyor kargoyu kabul etmez ve geri dönerse satıcıdan ürününüzün parasının yarısını alabilirsiniz bilginize. daha sonrasında ise size kimlik fotokopiniz ve bir belge doldurmanızı ürünün sitede ki adresini ve fiyatını belirtmeniz isteniyor.

Gümrük bakanlığı memurları çok iyi çalışıyor bu konuda siteleri ve ürünlerin takibini gerçekten iyi yapıyorlar. Öncesinden ben satıcıya ucuz fiyat yazdırırım ya da vergi kaçırırım gibi bir düşünceniz olmasın 🙂 maalesef sitelerde her şey ortada, verilen Iban adresine ürünün satış fiyatının %20 sini Euro cinsinden ödüyorsunuz. Dolar ile aldığınız bir Ürün de olsa maalesef ki Euro olarak ödüyorsunuz çok saçma gerçekten de. 3 Gün sonra da ürününüz evinize geliyor 🙂

Aldığım bir 3d yazıcı ürünün şimdi sizlere kutu açılım videosunu paylaşacağım 🙂 Şimdiden kolay gelsin.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
71%
İlginç
11%
Eh İşte
2%
Anlamadım
2%
Kötü
4%
Berbat
11%
YAZAR HAKKINDA
Emre DÖLEK
Emre DÖLEK
Mekatronik Mühendisliği 4. Sınıf öğrencisiyim 3D Printer konusunda uzman sayılacak kadar bilgiliyim kendi tasarımımı yaptım, kendi drone mu ürettim cnc router, cnc lazer, robotik sistemler üzerinde çalışıyorum şuan 6 eksen robot kolumu üretme aşamasındayım..
1 YORUMLAR
  • İsa
    3 Nisan 2018 at 09:26

    Merhaba kolay gelsin. Bende mekatronik 2. Sınıf öğrencisiyim. Merak ettiğim bişey var. Yazılım yüklü mü geliyor yoksa siz mi yüklüyorsunuz?

YORUM YAP