Bilgisayar
OKUDUĞUNUZ KONU
C# Görüntü İşleme Uygulaması
10

C# Görüntü İşleme Uygulaması

Yazar : Murat Duran17 Ağustos 2015

Popüler yöntemlerin başında gelen görüntü işleme ve nesne takip sistemlerine bir örnekte bu yazımızda olacak.Program tamamen ayarlanabilir şekilde hazırlanmış ve seçtiğiniz rengin takibini yapmakta.Genellikle basit görüntü işleme tekniği renk algılaması ile yapılmaktadır.Çok daha gelişmiş yöntemler mevcut.

Görüntü işleme, analog veya sayısal bir sensör aracılığıyla (kamera, CCD veya CMOS sensor, vb) yakalanan hareketli veya sabit bir görüntünün, önce sayısal biçime çevrilmesi, daha sonra bu sayısal verinin bir takım algoritmalar yardımı ile anlamlandırılmasıdır.

Görüntü işleme uygulamaları hemen her sektörde uygulanmakta ve bu uygulamaların kullanım alanları giderek artmaktadır. Bu sektörlerin başlıcaları:

 • Endüstriyel otomasyon (kalite kontrol, robotik vb.)
 • Savunma sanayi
 • Elektronik son kullanıcı ürünleri (TV, fotoğraf makinesi vb)
 • Güvenlik (insan takip, araç takip, termal görüntüleme vb)
 • Trafik denetimi (araç takibi, plaka tanıma, hız denetimi vb)

Bu basit bir C# görüntü işleme uygulamasıdır.Siz geliştirerek daha iyisini yapabilirsiniz.Uygulamada belirlediğiniz renkteki nesnelerin takiplerini gerçekleştirmekte.Örneğin bir üretim tesisindesiniz.Ürünlerin renkleri kırmızı olmak zorunda ve bazı ürünler hatalı olarak turuncu çıkıyor.Bu yöntem ile turuncu ürünleri ayırabilirsiniz.Sizin başında beklemenize gerek kalmaz.

C# Programını İndirin

Kaynak : https://mikrodunya.wordpress.com/2015/01/16/c-ile-renkli-nesne-takibi-goruntu-isleme/

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
73%
İlginç
15%
Eh İşte
8%
Anlamadım
4%
Kötü
0%
Berbat
0%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
10 YORUMLAR
 • 20 Ağustos 2015 at 15:00

  Merhabalar. Bloğumda yaptığım paylaşımın burada karşıma çıkmasına sevindim. Keşke alıntı yaptığınız bloğun linkini de paylaşsaydınız. Belki diğer yazılarım da birilerine faydalı olur.

 • Murat Duran
  20 Ağustos 2015 at 15:27

  Kaynağı atlamışız , hemen ekledik. Blogunuzun takipçisiyiz güzel paylaşımlar yapmaktasınız

 • 20 Ağustos 2015 at 17:32

  Ben de burayi takip ediyorum. Başarili bir site.
  Teşekkürler, iyi çalişmalar.

 • ugur yılmaz
  21 Mart 2016 at 15:44

  hocam kod kısmını çalıştıramadım hata veriyor bana bu programın kodlarını gönderebilir misin? bmtal11-d@gmail.com mail adresim. yüksek lisans yapıyorum. görüntü işleme ile ilgili bir proje yapmam istendi. elinde varsa daha baska projelere de bakabilirim.

 • yakup
  27 Mayıs 2016 at 19:29

  hocam kodlarını gönderme imkanınız varmı ykpklc.slv@gmail.com

 • samet
  10 Ekim 2016 at 17:21

  Merhabalar kodların açık halini göndermeniz mümkünmü ? şimdiden teşekkğr ederim.
  sametkebeli@hotmail.com

 • MUSTAFA DOĞAN
  1 Aralık 2016 at 00:07

  İyi günler kardeşim bende Elektrik-Elektronik müh.(%100 ing) okuyorum son dönemdeyim ve son projemi aldım görüntü işleme ile matlabta araba yakalama ve hız ölçme arkadaşlarla görev dağılımı yaptık bana araba yakalama düştü ama resim üzerinde arabayı bulmam lazım bunun içinde farları ve plaka falan aklıma geldi daha önceden plakadan falan yakalamışlar çok fazla istemiyorlar o yüzden ama hangisinin kodlarını bulursam matlabta çalıştıracağım bu konuda yardımcı olabilir misin acaba şimdiden teşekkürler…:)

 • Oğuz GÜL
  23 Mayıs 2017 at 12:14

  Hocam merhabalar. Projeyle ilgili ekstra bir sorum olacaktı.Ekranda birden fazla nesne olduğunda ve bunu kamera algıladığında nesnelerin herhangi birini görüntü üzerinden mause ile tıklayarak konumunu ve görüntüsünü nasıl alabiliriz?Yardımcı olabilir misiniz bu konuda?

YORUM YAP