Haberler
OKUDUĞUNUZ KONU
Boğaziçi Üniversitesi RoboticSummit
0

Boğaziçi Üniversitesi RoboticSummit

Yazar : Murat Duran13 Ocak 2017

Boğaziçi Üniversitesi Elektroteknoloji Kulübünün temelleri 1962 yılında atıldı. 1997 yılının mart ayında, bugün de Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinde akademik kariyerlerine devam eden Prof. Dr. Cem Ersoy, Prof. Dr. Lale Akarun ve Doç. Dr. Arda Yurdakul’un çabalarıyla Boğaziçi Üniversitesi IEEE öğrenci kolu adını alarak genişledi. Üç akademisyen bu köklü organizasyonu 10 Mart 1997 tarihinde düzenledikleri tanıtım toplantısı ve çayıyla üniversitede tanıtmaya başladılar. Kulübümüzün ilk öğrenci başkanı Arda Yurdakul, kurulduğu dönemdeki danışman hocamız da Cem Ersoy’du. İlk yönetim kurulunda yer alan diğer IEEE üyeleriyse Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği öğrencilerindendi. Kuruluşunun ardından kulübün 20 üyesi uluslararası IEEE resmi üyeliğine kaydolarak Boğaziçi Üniversitesi IEEE öğrenci kolunun uluslararası alanda tanınmasını sağladı.

150’den fazla üyesi bulunan kulübümüz bu yıl 2.’sini de başarıyla düzenlediği Boğaziçi Enerji Zirvesi’nin ardından geçen yıl yoğun bir katılım gerçekleşen Bilim ve Teknoloji’de Lider Kadınlar Zirvesi, ilk kez düzenlenecek RoboticSummit ve 3.’sünü düzenleyeceğimiz BETA Sektör Günleri ile başarılarını devam ettirmeyi hedefliyor. C ve Arduino eğitimleri ile teknik alanda da etkili olan kulübümüzde Web Tasarımı, Excel, 3D Tasarım, Photoshop eğitimleri de verilmektedir. IEEE ailesinin parçası olan kulübümüz, bu sayede diğer okullarla sürekli iş birliği içindedir. 2016-17 yılının ilk IEEE Marmara Bölge Toplantısı’nı düzenlemenin yanı sıra kardeş kulüplerimiz Koç IEEE ve İTÜ IEEE ile sık sık etkinlikler, eğitimler, buluşmalar düzenlemektedir.

Robotic and Automation Society IEEE Global’in en büyük alt kollarından birisidir. Kulübümüzün teknik anlamda en yetkili ve en aktif alt kurullarından olan RAS alt kurulu, geçtiğimiz yıllarda düzenlediği eğitimler ve teknik gezilerle aktif olurken bu yıl RoboticSummit ile kendi etkinliğini düzenlemeyi kendine hedef olarak belirlemiştir.

Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan RoboticSummit okulumuzdaki ilk robotik etkinliği olma özelliğini taşıyacak. Garanti Kültür Merkezi’nde düzenlenecek etkinliğimiz 2 gün sürecek. İlk gün düzenlenecek robot yarışmaları ve ikinci gün düzenlenecek seminerler ve workshoplardan oluşacak etkinliğimiz yarışmaları kazananların ödüllerinin verileceği ödül töreniyle sona erecek.Ayrıca, etkinliğin tanıtımı amacıyla etkinlikten önceki hafta içinde bir gün Kuzey Kampüs Meydanı’nda bir robot sergisi düzenlemeyi planlıyoruz.

Yarışma kısmında aşağıdaki kategorilerde yarışmalar düzenlenecektir:

  • Çizgi izleyen (sadece lise öğrencilerine açık olması planlanıyor)
  • Labirent çözen
  • Serbest
  • Yangın söndüren
  • Tırmanma
  • Sumo (Mini ya da micro boyutlar eklenebilir)

Etkinliğin 2. günü robotik alanında yetkili konuşmacıların vereceği seminerlerden ve workshoplardan oluşacaktır. İlk güne göre daha yoğun bir katılım beklediğimiz bu günde 500 kişilik bir katılım hedefliyoruz. Misafir edeceğimiz konuşmacılar belirlendikçe internet sitemizden ve sosyal medya hesaplarımızdan duyuracağız.

Etkinlikten önceki hafta içinde bir gün Kuzey Kampüs Meydanı’nda bir robot sergisi yapmayı düşünüyoruz. Bu sergide öğrencilerin yaptığı robotları sergilemeyi planlıyoruz; fakat isteyen şirketler de robotlarını sergileyebilirler. Robot getiren şirketler stand açmış sayılacağı için okul yönetimine bir miktar ücret ödemek zorunda kalacaklardır.

Boğaziçi Üniversitesi Uçaksavar Kampüsü’nde bulunan Garanti Kültür Merkezi 487 kişilik Ayhan Şahenk Salonu, biri büyük diğeri ise küçük olmak üzere 2 fuaye alanı ve çeşitli boyutlardaki 4 konferans odasından oluşur. Ayhan Şahenk Salonu, okulumuzdaki en büyük ve en modern konferans salonudur. İlk Boğaziçi Enerji Zirvesi’ne ev sahipliği yapan salonda RoboticSummit’in 2. günü düzenlenecek. Robot yarışmalarını ise büyük fuaye alanında ve konferans odalarında gerçekleştireceğiz.

Boğaziçi Üniversitesi IEEE Öğrenci Kolu & Elektroteknoloji Kulübü

www.buecieee.com | buec@boun.edu.tr | @buecieee

 

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
33%
İlginç
0%
Eh İşte
11%
Anlamadım
0%
Kötü
0%
Berbat
56%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
YORUMLAR

YORUM YAP