Tasarım
OKUDUĞUNUZ KONU
Bisiklet İçin Kar Zinciri Yapımı
3

Bisiklet İçin Kar Zinciri Yapımı

Yazar : Murat Duran26 Haziran 2015

Bisikletlerini kışın kullananlar için kar zinciri güzel bir proje olacaktır.Bu proje sayesinde yapacağınız zincir seti ile kışın rahatlıkla bisikletlerinize binebilirsiniz.Kışın karda ve buzda bisiklet kullanmak çok zor. yapacağınız işlemler ile bisikletinize zincir seti yapabilir ve bu zorluğu proje sayesinde kolaylaştırabilirsiniz.

Proje İçin Gerekli Malzemeler;

Uygun genişlikte zincir (400 cm olacak)
240 cm uzunluğunda ve 2 mm çapında plastik kaplı çelik kablo
3-4 mm genişliğinde yeterli sayıda kelepçe
Öncelikle tekerlerinizin havasını 1\4 oranında azaltınız. Yani havası biraz inmiş olsun yeterli olacaktır.

Daha sonra, zinciri lastiğinize uygun ölçülerde eşit parçalar halinde, zinciri baklalarına zarar gelmeyecek şekilde parçalara ayırınız.Şimdi ise, bu zincir parçalarını plastik kelepçeler kullanarak lastiğe monte ediniz. Lastiklerinizin havası inik olduğu için, lastiklerin havasını şişirince zincirler lastiği sıkması gerekecek.

Bütün tekerleri zincirle kapladıktan sonra zincirin ilk halkalarından, elinizde bulunan plastik kaplı çelik teli geçirip uçlarını birleştirin. Ve bu uçları birbirine sabitleyin.Çelik telin ve lastiğin çevresine sarılan her zincir halkasının gergin olması gerekmektedir.Böylelikle projeniz tamamlanmıştır.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
43%
İlginç
14%
Eh İşte
4%
Anlamadım
22%
Kötü
6%
Berbat
10%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
3 YORUMLAR
 • Kerem Taçlı
  13 Ağustos 2015 at 17:19

  karda zaten bisiklet sürülmezki kar lastiğini napıcaz 😀

 • Acarefe
  6 Ocak 2016 at 20:28

  Plastik kaplı kabloyu ne yaptık ben tam olarak anlamadım hocam

 • Ahmet Koldemir
  21 Aralık 2016 at 00:34

  Yaklaşık Ankara’ da 15 cm kar vardı. O zaman Bianchi dağ bisikletimle (lastikleri biraz aşınmış) 5-6 saat bir kere bile yere düşmeden sürmüştüm.

YORUM YAP